Před sněmovní komisi jde ministr vnitra a policejní prezident

Sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů dnes bude řešit únik informací do sdělovacích prostředků. Zveřejněním některých přepisů policejních odposlechů je znepokojena hlavně opozice. Nejde jen o rozhovory fotbalových bossů podezřelých z korupce, ale na odposlech si stěžují i někteří politici. Například lídr ODS Mirek Topolánek v souvislosti s aférou poslance Kořistky a také bývalý spolupracovník premiéra Stanislava Grosse Zdeněk Šarapatka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odposlouchávací zařízení | Foto: www.ha.cz

Je možné kontrolovat a také dodatečně zjistit, jestli postupovali podle zákona státní zástupci a policejní vyšetřovatelé, kteří nařídí odposlech telefonních hovorů? Tak na to se budou dnes ptát členové sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů ministra vnitra Františka Bublana a také policejního prezidenta Jiřího Koláře. Šéf komise Jiří Bílý z ODS připomíná, že kontrola žalobců nespadá do pravomoci komise. A jestliže její členové prohlásí, že v určitém konkrétním případě nebyl porušen zákon, chtějí mít jistotu, že i u státního zástupce bylo všechno v pořádku.

Bílý připustil, že tato problematika souvisí i se spekulacemi kolem údajných odposlechů předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka. "My jsme prověřovali i toto číslo. U všech čísel jsme zjistili, že nebyl porušen zákon. Protože se v médiích spekuluje, že byl odposloucháván, že byl i přístup do osobních kont, to nám nepřísluší, ale chceme prověřit únik těchto informací."

Podle Topolánkova obhájce Tomáše Sokola to byl právě šéf ODS, kdo se na sněmovní komisi obrátil. To potvrdil i Bílý. Nechtěl ale prozradit, zda byl Topolánek skutečně odposloucháván nebo ne. Komise se bude podle něj zajímat také o to, kolik má policie operativní techniky a o jaká zařízení jde.

Jednání, které začne ve sněmovně odpoledne, mají být přítomni i ministři vnitra a spravedlnosti František Bublan a Pavel Němec a policejní prezident Jiří Kolář. Ten tvrdí, že odposlechy soukromých telefonů jsou běžná policejní praxe, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme