Před soudem soudce generála Heliodora Píky

Pražský městský soud dnes zahájí hlavní líčení s bývalým komunistickým prokurátorem Karlem Vašem, obžalovaným z účasti na vraždě generála Heliodora Píky. Státní zastupitelství klade pětaosmdesátiletému Vašovi za vinu, že nezákonně sepsal obžalobu, ve které navrhl trest smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divizní generál, obviněný ze špionáže a velezrady, byl po vykonstruovaném soudním procesu 21. června 1949 popraven. Vaš je podezřelý, že při vyšetřování vědomě vložil do spisu falzifikáty, které měly Píku usvědčit ze spolupráce s britskou zpravodajskou službou. Podle obžaloby také účelově zformuloval protokolování výpovědí generála v jeho neprospěch.

Návrh na obžalobu Vaše podal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Původní obvinění v březnu 1998 hovořilo o zneužití úřední moci, ale stíhání bylo kvůli promlčení zastaveno. Po intervenci někdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla ale Nejvyšší soud usnesení o zastavení trestního stíhání zrušil a Vašovo jednání pak bylo překvalifikováno na vraždu.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme