Před soudem stanula první skupina squatterů z Albertova

Pražský obvodní soud potrestal první skupinu squatterů, kteří o víkendu nelegálně obsadili prázdný zchátralý dům na pražském Albertově. Šest obviněných potrestal veřejnými pracemi, jeden odešel s podmínkou. Pražský obvodní soud v úterý bude rozhodovat o zbylých patnácti squatterech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squatteři, kteří se snaží obsadit prázdný dům na pražském Albertově | Foto: ČTK

Tresty udělil soudce ve zkráceném řízení trestním příkazem. Proti tomu si obvinění podle jejich advokáta Pavla Čižinského mohou podat odpor, následovalo by hlavní líčení. Nikdo z odsouzených ho zatím nevyužil, ale někteří už se nechali slyšet, že tak učiní.

"Pokud klienti podají odpor, bude se konat normální hlavní líčení, v němž se budou moci uplatnit všechny naše argumenty námitky zcela standardním způsobem. I Ústavní soud řekl, že není možné v tom následném řízení po podání odporu dát přísnější trest, pokud nedošlo k jiným skutkovým zjištěním. Já se domnívám, že mí klienti nic nespáchali a že ten verdikt by měl být spíše příznivější," vysvětlil Čižinský.

Nebývale rychle zorganizované soudní projednávání se týká celkem 23 osob. O posledních squatterech bude soud rozhodovat až v úterý ráno.

Jednání soudu je neveřejné, ale chodbu před soudní síní zaplnili příznivci squatterů, kteří vyjadřovali nespokojenost s tím, že nemohou dovnitř a povzbuzovali své eskortované kamarády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí skupiny squatterů, vystupující pod jménem "teta Milada", mluvil s moderátorem Radiofóra Janem Bumbou

Squatteři obsadili nevyužívaný dům soukromého majitele na rohu Apolinářské ulice a ulice na Slupi v Praze 2 v sobotu. Dovnitř a na střechu budovy se dostalo 25 lidí. Policie je v neděli všechny zadržela.

Mluvčí skupiny squatterů vystupující pod jménem "teta Milada", považuje squatting za věc, která je společensky prospěšná. "Budovy, které chátrají, které neslouží k bydlení, se squatteři snaží rekultivovat, snaží se v nich něco vytvářet, snaží se jim vdechnout nový život," uvedl mluvčí squatterů.

Potřeba bydlet je podle něj nadřazené vlastnickému právu. "Zvlášť v případě, že vlastník objekt záměrně nechává chátrat aby ho pak mohl zbourat nebo s ním nějakým způsobem spekulovat."

Mluvčí squatterů také nevyloučil, že se skupina časem pokusí obsadit nějakou další budovu. "Je možné, že v budoucnu nebo i v tomto týdnu se o něco takového pokusíme. My jsme jasně řekli, že pokud nám nevyjde tento pokus, nejde o konec squattingu."

Igor Maňour, Jan Herget, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme