Před soudem stanuli plynaři obvinění z loňské tragédie v Brně

Ve zcela zaplněné jednací síni začal Městský soud v Brně projednávat loňský tragický výbuch v nájemním domě v Tržní ulici. Při explozi plynu, hromadícího se z porušeného potrubí před domem, zemřeli čtyři lidé a škoda dosáhla přibližně padesáti milionů korun. Obžalováni jsou dva pracovníci plynáren, montér specialista a jeho nadřízený. Podle policejních a hasičských expertů zřejmě plyn unikal delší dobu a plynaři se pokoušeli prasklé potrubí bez ohledu na unikající plyn co nejrychleji opravit. Obhajoba ale předvolala několik expertů, kteří mají na vznik neštěstí podstatně jiný názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Hned dva soudní znalci kategoricky vyloučili, že k iniciaci plynu mohlo dojít na ulici při zahájení kopáčských prací, jak uvádí policejní spis i obžaloba. Navíc dnes u soudu vyšlo najevo, že k masivnímu výronu plynu došlo kvůli poruše souběžného elektrického kabelu pod vozovkou. Zkrat doslova odtavil plastové plynové potrubí v délce nejméně půl metru. Znalci také potvrdili, že pracovní postup obviněných plynařů byl zcela správný.

"Neporušili vůbec nic a vyšlo se ze zjednodušené premisy - bouchl plyn, můžou za to plynaři," zdůrazňuje jejich obhájce Miroslav Petržela. Ten současně vyjádřil podiv na tím, že policie se o elektrický zkrat vůbec nezajímala, a proto hodlá sám podat trestní oznámení na neznámého pachatele - majitele či provozovatele kabelu.

Oživení v soudní síni vyvolalo zejména svědectví kolegy obviněných, že ke stejně i více rozsáhlým únikům plynu dochází v Brně nejméně jedenkrát měsíčně a postup při odstranění havárie byl vždy stejný.

Proces sleduje řada bývalých nájemníků postiženého domu v Tržní ulici, jak ale řekla dcera jedné ze čtyř obětí výbuchu, případný trest stejně nic nevyřeší. "Já jsem to chtěla jenom dotáhnout do konce, protože mi tam zemřela maminka, ale nic víc si od toho neslibuji. To si všechno každý ponese s sebou dál."

Za trestný čin obecného ohrožení obviněným hrozí až deset let vězení.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme