Před soudem stojí exministr Březina, hrozí mu 2 roky vězení

Náměstek pražského primátora a bývalý ministr Karel Březina z ČSSD stanul před soudem. Čelí obvinění ze zkreslování údajů o hospodářském jmění firmy. Hrozí mu za to až 2 roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní líčení v případu náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Obžaloba klade Karlu Březinovi za vinu, že podal nepravdivé čestné prohlášení, ve kterém uvedl, že v uplynulých třech letech nepůsobil v orgánech firmy, která skončila v konkursu. Figuroval přitom v dozorčích radách firem Porcela plus a Concordia, které do konkursu spadly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sleduje reportér Martin Drtina

Podle zákona pak nesměl tři roky zastávat funkci v orgánech jiné firmy. To ale nedodržel a před čtyřmi lety vstoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development. Hlavní spor se před soudem vede o výklad ustanovení obchodního zákoníku, od kdy se povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách počítá.

Zatímco státní zástupce si stojí za tím, že od okamžiku prohlášení konkursu, Březina a jeho advokáti argumentují stanovisky renomované právní kanceláře, podle které se počítá až od schválení rozvrhového usnesení.

Sám Březina se k žalobě postavil odmítavě, žádnou vinu prý necítí. Soud už vyslechl svědky ze statutárních orgánů, kteří potvrdili, že jim čestným prohlášením Karla Březiny žádná škoda nevznikla. Rozsudek možná padne už dnes odpoledne.

Případné odsouzení by zřejmě mělo dopad i na Březinovu politickou kariéru. Opoziční zastupitelé za TOP 09 se ho kvůli tomuto případu už dříve neúspěšně pokoušeli odvolat z rady města.

Ostuda pro ČSSD

Podle komentátor Radiožurnálu Petra Nováčka je případ ostudou pro sociální demokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček v poledních Ozvěnách dne

„ČSSD dlouhou dobu kritizovala různé podobné nešvary v jiných stranách a za éry Jiřího Paroubka se chlubila takzvanou presumpcí viny. Když na někoho padlo podezření, tak býval odsunut z ohniska zájmu, přerušovalo se mu členství ve straně. Teď sociální demokraté tuto zásadu opustili.“

Normální by podle Nováčka bylo, kdyby Březina přerušil výkon své funkce až do právoplatného verdiktu soudu.

Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme