Před švýcarským soudem bude mít v kauze MUS obhájce i zemřelý Luboš Měkota

Soudce, který si dnes oblékne talár ve švýcarské Bellinzoně, bude mít večer zřejmě unavené hlasivky. Čeká ho totiž předčítání třísetstránkové obžaloby na sedm bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti. Jeden z nich – Luboš Měkota – je sice už po smrti, to však švýcarské justici zřejmě nevadí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Vážený pane Friedli, chtěl bych se Vás zeptat, zda nadále zastupujete Luboše Měkotu v případě Mostecké uhelné společnost,“ takový e-mail odeslal redaktor Českého rozhlasu švýcarskému obhájci Luboše Měkoty Georgu Friedlimu. Dostal jednoduchou odpověď: Ano.

Přestože je právník přesvědčen, že soud nemůže vést trestní řízení proti zesnulému, v pondělí v jednací síni bude stát na místě vyhrazeném pro obžalované.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o švýcarském soudu s manažery MUS natočil redaktor Petr Sehnoutka

Těmi jsou kromě Luboše Měkoty i další bývalí manažeři Mostecké uhelné Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques De Groot.

Jsou podezřelí z praní špinavých peněz, z porušování povinností při správě majetku Mostecké uhelné a z podvodu na českém státu. Některé z nich žalobci viní i z falšování dokumentů.

Ve hře je 660 milionů franků, tedy 14 miliard korun, které se švýcarské prokuratuře podařilo zabavit.

Jak ovšem vyplývá z obžaloby, kterou má Český rozhlas k dispozici, skutečná škoda by měla být podle vyšetřovatelů zhruba dvojnásobná. „Při vyšetřování se ukázalo, že celková suma, která byla použitá na tyto trestné činy, dosahuje částky jedné miliardy a 228 milionů švýcarských franků,“ píše se v ní.

Akcie byly podhodnocené

Zbylé peníze však už na účtech nikdo nedohledal. Žalobci manažery podezírají, že z firemních fondů na odstraňování ekologických škod vyvedli 2,5 miliardy korun do spřízněných firem, které ovládali. Za tyto peníze získali ve společnosti majoritu.

Ve druhé fázi pak vyvedli do jiné jimi ovládané firmy 150 milionů dolarů. Z nich pět milionů dolarů mělo jít na úplatky a z těchto peněz také zaplatili tehdejšímu Fondu národního majetku 650 milionů za zbylé státní akcie – cena byla navíc podle vyšetřovatelů šestinásobně podhodnocená.

Případ Mostecké uhelné nezávisle na Švýcarech vyšetřuje i česká policie. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci však před dvěma týdny zastavilo trestního stíhání zemřelého Luboše Měkoty.

Vyšetřování ostatních exmanažerů běží dál, podle dozorujícího zástupce Petra Šeredy však rozhodně neskončí letos – je to prý na delší dobu.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme