Před třemi lety vstoupila Česká republika do NATO

Přesně před třemi lety vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do Severoatlantické aliance. Významný den v historii země si připomínají čeští politici i představitelé vojska. Prezident Václav Havel navštívil u příležitosti tohoto výročí generální štáb české armády. Naopak nesouhlas se vstupem do NATO demonstrací na pražském Slunečním náměstí vyjádřili anarchisté. Asi 30 mladým lidem policie znemožnila přístup k místu oficiální oslavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO

NATO | Foto: NATO

Od založení Severoatlantické aliance uběhlo již téměř 53 let. Po skončení studené války se její význam posunul. Teď zajišťuje bezpečnost po celé Evropě a podílí se na krizových a mírových úkolech.

"Je to poprvé v historii, co byla vytvořena aliance pro mírové účely, pro obranu svobody a ne vedení války," tak vnímal založení aliance první velitel spojeneckých vojsk v Evropě a pozdější americký prezident Dwight Eisenhower.

Do tohoto společenství se přesně před třemi lety spolu s Polskem a Maďarskem jako první z postkomunistických zemí zapojila i Česká republika. Prezident Václav Havel vnímá vstup do NATO jako jeden z nejdůležitějších okamžiků naší historie. "Tak pevně bezpečnostně zakotveni jsme nebyli nikdy," připomíná Havel.

Podle předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause uplynulé roky potvrdily, že náš vstup do aliance byl správný a můžeme ho počítat k úspěchům transformace. "Uplynulé roky potvrdily, že to byl krok správný a potřebný, že nás posunul zase o kousek dál, a já jsem také přesvědčen, že si to myslí většina občanů naší země a to je to úspěšné a dobré," domnívá se Klaus.

Naše armáda ale až na ojedinělé výjimky v podobě elitních jednotek není pro NATO příliš velkým přínosem. Vedení aliance nás kritizuje především za pomalou modernizaci ozbrojených sil, hlavně pozemního vojska, a také pochybný nákup stíhaček. Brusel proto na naší vládu tlačí, aby armáda byla menší, mobilnější a tím pádem účinnější. Oceňuje pak připravovanou reformu, která má vojsko zprofesionalizovat.

Prezident při své návštěvě generálního štábu řekl, že kvůli těmto výhradám bychom neměli být podrážděni a vnímat je jen negativně. "Ty výhrady nám vlastně pomáhají udělat armádu nejen moderní a schopnou čelit jakémukoliv ohrožení, ale i armádu vskutku alianční, která může i cosi nabídnout a my můžeme naopak cosi žádat," prohlásil Havel.

Šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michael Žantovský z ODA vidí hlavní priority našeho současného působení v Severoatlantické alianci především ve zkvalitnění lidského potenciálu české armády. "Naším prvořadým úkolem musí být zlepšit naše vojenské kvality, zlepšit pověst české armády a České armády jako přínos pro Severoatlantickou alianci. To znamená zaměřit se v první řadě na zkvalitnění lidského faktoru, profesionalizaci a restrukturalizaci ozbrojených sil," uvedl Žantovský.

Zájem o vstup do Severoatlanrické aliance mají i další země, mezi favority patří Slovinsko, Slovensko a pobaltské státy. O tom, které země budou do obranného společenství pozvány, se bude rozhodovat na listopadovém vrcholném setkání představitelů aliance v Praze.

Podle českého velvyslance při Severoatlantické alianci Karla Kovandy jsou zkušenosti s novými členy pádným argumentem pro další rozšíření aliance. Jak uvedl v pořadu Radiožurnálu Otázka dne, sama aliance je s činností nových států spokojena. "V materiálech ze Spojených států se nejednou objevuje upozornění právě na dobrou zkušenost s novými členy, která se projevila zejména v akcích aliance a to je samo o sobě dobrý důvod, abychom alianci dále rozšiřovali."

Oslavy při příležitosti třetího výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance pořádala také třináctý pražský obvod. Akce začala v 17:30 hod. na Slunečním náměstí v Nových Butovicích. Podle mluvčího Prahy 13 Petra Krajánka se jí mimo jiné zúčastní zástupci velvyslanectví členských zemí NATO, váleční veteráni a odbojáři.

Anarchistům se narušit tyto oslavy nepodařilo. Skupině asi 30 mladých lidí, hlásících se ke krajní levici, kordon policistů v pražských Nových Butovicích zabránil v přístupu na místo oficiálních oslav. Anarchisté se tak museli omezit na pískání a provolávání hesel - NATO je válka nebo Mír chýším, válku palácům.

Milan Kopp, Helena Šulcová, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme