Před třiceti lety byl zveřejněn první dokument Charty 77

Dnes uplynulo přesně 30 let od zveřejnění prvního dokumentu Charty 77. Cílem jejího úvodního prohlášení bylo upozornit na to, že se v normalizačním Československu nedodržují mezinárodní úmluvy o občanských právech. Ty přitom tehdejší prezident Gustáv Husák oficiálně podepsal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Martin Stehlík

Pod Chartu 77 se v první vlně podepsalo 242 lidí nejrůznějších profesí, názorů a přesvědčení. Jejími iniciátory a prvními signatáři se stali Václav Havel, Jan Patočka, Zdeněk Mlynář, Jiří Hájek a Pavel Kohout.

Charta se vyjadřovala k řadě společenských témat, mimo jiné se třeba zasazovala o vydávání necenzurovaných publikací, a stala se tak nejvýznamnějším opozičním hlasem předlistopadového Československa.

"Charta nebylo nic jiného, než že jsme je vzali za slovo, a to, co oni považují za cár papíru, jsme chtěli, aby bylo opravdu naplňováno," vzpomíná bývalý prezident Václav Havel.

Charta 77 se také podle Havla nikdy nesnažila stát politickým hnutím. Šlo jí hlavně o pravdivý popis poměrů a jejich svobodnou a objektivní kritiku. To zdůrazňuje také jeden z mluvčích Charty 77 Miloš Rejchrt. "Já jsem měl od začátku dojem, že charta byla, chtěla být a nakonec se jí to víceméně povedlo nepolitickým hnutím," říká Rejchrt.

I přesto státní komunistická moc viděla v signatářích nebezpečí. Chartisté pak dvanáct let čelili represím režimu. Činnost Charty 77 byla ukončena v roce 1992. Její historickou úlohu u příležitosti letošního 30. výročí ocenili i rakouský prezident Heinz Fischer a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme