Před volbami bojovali proti klientelismu. Funkce Faltýnkova syna jim nyní ale nevadí

Syn prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka působí v městském podniku Teplárny Brno a dělá asistenta brněnskému poslanci Rostislavu Vyzulovi (ANO). Z veřejných peněz za to inkasuje měsíčně desítky tisíc korun. Čelí přitom podezření s klientelismu. Zatímco předsedovi ANO Andreji Babišovi se angažmá Jiřího Faltýnka nelíbí, ostatní veřejní funkcionáři hnutí s tím nemají problém, jak ukazuje anketa serveru iROZHLAS.cz.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celostátní sněm hnutí ANO v únoru 2017.

Celostátní sněm hnutí ANO v únoru 2017. | Foto: Fotobanka Profimedia

Hnutí ANO před volbami do sněmovny slibovalo, že zpřetrhá klientelistické vazby a odpolitizuje městské podniky. Angažmá Jiřího Faltýnka však této snaze – alespoň podle protikorupčních iniciativ – neodpovídá.

Server iRozhlas.cz se proto obrátil na poslance ANO s dotazy, zda působení syna druhého nejmocnějšího muže hnutí považují za problematické a zda by měl ve funkcích případně skončit. Z 45 oslovených zákonodárců (včetně ministra Martina Stropnického a Richarda Brabce) i přes opakované urgence odpovědělo pouze pět z nich. Výhrady neměli, naopak.

Jiří Zlatuška (poslanec, ANO)

Mít obecně výhrady proti politikům jako zástupcům akcionáře v dozorčích radách dost dobře není namístě - odpolitizování se týká představenstev jako výkonných řídících orgánů společností, dozorčí rady mají jinou úlohu. Obě ty otázky vycházejí z předpokladu, který považuji za poněkud absurdní/extrémní.

Miloslava Rutová (poslankyně, ANO)

Hnutí ANO se shoduje na tom, že političtí nominanti by neměli být v představenstvech městských společností. A tam syn pana Faltýnka není. Jak je Vám známo, byl v představenstvu Teplárny města Brna, ale z toho místa odešel. Jelikož má ekonomické vzdělání i praxi v tomto oboru, přijal místo v dozorčí radě, kde je vykonáván dohled nad hospodařením společnosti. Což, jak se domnívám, je v pořádku. Vadilo by mi jeho angažmá, jak píšete, v představenstvu společnosti. Druhá otázka je spíše pro pana Vyzulu. Ale můj názor je ten, že si ho kolega nevybral pro jeho jméno, ale pro to, že je pan Faltýnek pracovitý člověk, zná kraj a prostředí, kde profesor Vyzula vykonává svůj poslanecký mandát.

Josef Kott (poslanec, ANO)

Pokud vím, záležitost p. Jiřího Faltýnka se již řešila před dvěma lety a i z tohoto času mám informace. Výše jmenovaný odstoupil z představenstva společnosti. Vzhledem k jeho vzdělání a odborné praxi přijal následně místo v dozorčí radě. Vedení hnutí ANO i nadále zastává názor, že političtí nominanti by neměli zastávat pozice v představenstvech městských společností.

Martin Kolovratník (poslanec, za ANO)

Pokud vím, tak pan Faltýnek mladší působí v dozorčí radě, což je kontrolní orgán bez výkonných (řídících) pravomocí. I já osobně působím ve dvou dozorčích radách městských společností (Dopravní podnik města Pardubice a Letiště Pardubice). Jsem zde proto, že mám odborné dopravní vzdělání, reprezentuji politické Hnutí ANO, které má nyní odpovědnost za řízení města a podřízených organizací. Nepodílím se na řízení, ale na kontrole hospodaření a efektivnosti využití veřejných prostředků. Účast v kontrolních orgánech není podle mě špatná, ale naopak. Je správná a velmi potřebná! Není k tomu jediný důvod (k ukončení angažmá – pozn. red.), byla by to velká chyba.

Josef Hájek (poslanec, ANO)

Pan Faltýnek mladší má potřebné vzdělání i kvalifikaci pro výkon člena dozorčí rady či asistenta poslance. Jeho jediným handicapem je to, že se jmenuje Faltýnek. Za komunistů jsem byl propuštěn z vojenského gymnázia, jelikož jsem měl otce v emigraci. Ti, co o tom rozhodovali, vůbec nezajímalo co umím či co dovedu. Mým jediným pochybením bylo pouze to, že jsem měl otce, který emigroval. Myslel jsem si, že 28 let po sametové revoluci, budou lidé posuzováni a hodnoceni dle toho, co umí či co dokáží, a nikoliv dle toho, jak se jmenuje jeho rodič.

Podezření z klientelismu nevadí

Angažmá Jiřího Faltýnka se řešila už předloni na podzim, tehdy seděl v představenstvu společnosti Teplárny Brno. Po kritice se kvůli podezření z klientelismu po dohodě s brněnským primátorem Petrem Vokřálem přesunul do čela dozorčí rady podniku. Sám Faltýnek porušení protikorupčních zásad hnutí odmítá.

Kromě poslanců se server iROZHLAS.cz na názor ohledně angažmá Faltýnka mladšího zeptal také senátorů za ANO, hejtmanů i primátorů. Z téměř třech desítek veřejných funkcionářů zareagovali pouze dva.

Tomáš Macura (primátor Ostravy, za ANO)

Promiňte, ale nemám žádnou potřebu reagovat na hromadný email, ani se vyjadřovat k případu, kde osobně neznám ani podrobnosti, ani hlavního aktéra. Přitom platí, že v rámci své vlastní působnosti primátora města Ostravy usiluji jak o zpřetrhání klientelistických vazeb, tak o odpolitizování ostravských městských firem. Důkazem může být například zrušení již několika desítek "politických pozic" a snížení odměn v orgánech městských společností, výborech i komisích města během dosavadního trvání našeho mandátu.

Ivo Vondrák (hejtman Moravskoslezského kraje, za ANO)

Nemám k tématu bližší informace a nelze předpokládat, že si je osvojím na základě novinových článků. Vzhledem k tomu, že se záležitost netýká našeho Moravskoslezského kraje, nevidím důvod se k ní vyjadřovat.

Proti je jen Babiš

Už dříve přitom server iROZHLAS.cz s žádostí o vyjádření oslovil předsedu ANO Andreje Babiše, šéfa poslanců hnutí Jaroslava Faltýnka, brněnského poslance Rostislava Vyzulu a primátora Brna Petra Vokřála. Pro úplnost je připojujeme:

Andrej Babiš (předseda hnutí ANO a ministr financí)

Obraťte se na pana Faltýnka (mladšího). Já jsem mu můj negativní názor řekl hned, jak jsem se to dozvěděl.

Jaroslav Faltýnek (první místopředseda hnutí ANO)

Je to věc Brna. Já s tím nemám nic společného.

Petr Vokřál (místopředseda hnutí ANO a primátor Brna)

Pan Faltýnek mladší je jmenován do dozorčí rady Tepláren Brno za naše Hnutí v rámci města. Nevidím jediný důvod, proč by se mělo na Faltýnka ml. nahlížet jinak než na všechny ostatní ať už politiky či politické nominanty. Jsem pevně přesvědčen o tom, že obě tyto funkce zvládá.

Rostislav Vyzula (poslanec, ANO)

Zůstal u mne proto, že dělá strategickou agendu týkající se expertních skupin a v tomto roce se věnuje přípravě na volby, na volební program pro ANO a zdravotnictví. S tím souvisí finalizace projektu Strategie českého zdravotnictví na dalších 20 až 30 let - v tištěné podobě očekávám v tomto měsíci a pak na projektu elektronizace zdravotnictví - e-Health, jeden z mých hlavních bodů ještě v tomto roce. Jeho plat je stále stejný od samého začátku. Moje zásada je: neměnit co funguje, proto jsem situaci s panem Babišem ani panem Faltýnkem starším neprojednával.

A co si o tom myslíte vy?

 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme