Předávání utajených informací zlepší moderní technika

Moderní způsob předávání utajovaných informací mezi úřadem vlády a vládními institucemi dnes získal souhlas ministrů. Kabinet schválil analýzu jeho pilotního projektu. Systém by měl podle ministerstva vnitra, které ho bude spravovat, umožnit nejen klasické telefonování ale i digitální přenos dat. Volající i příjemce si tak budou moci vyměňovat informace označené stupněm důvěrné, vybrané instituce pak až stupněm tajné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefon s vyvěšeným sluchátkem | Foto: Jan Rosenauer

K tomuto účelu dnes už slouží kódované telefonní linky a speciální černé telefony. Proč by mělo dojít k jejich obměně vysvětlil šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Josef Veselý. "Funguje někdy od roku 1968 a v roce 1990 byly nasazeny novější analogové přístroje, kterou jsou však v současné době morálně zastaralé. Nevyhovují novým komunikačním prostředím, zejména IP technologii," vysvětlil šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Josef Veselý.

Zároveň upřesnil, v čem zastaralost nyní používané techniky spočívá: "Staré přístroje, které byly používány, měly v sobě kryptografický prostředek, přenášely pouze hlas. Ve výjimečných případech, pokud se připojil fax, tak to byl takzvaný kryptofax. Technika jde však dopředu. V současné době je zejména potřeba přenášet data, do budoucnosti i videokonference, abychom mohli zabezpečit komfort pro naše ústavní činitele."

Na vybudování nového systému dostalo loni ministerstvo vnitra přes 205 milionů korun. Plány na vytvoření nového systému se objevovaly už od konce 90. let. Se svým návrhem ale u vlády uspěl v únoru loňského roku až tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer ale považuje vybudování utajovaného spojení za zbytečný luxusní přežitek.

"Osobně jsem telefon zrušil, protože mi to připadalo jako zbytečné udržování přezaměstnanosti a utrácení peněz, které by mohly být použity mnohem efektivněji jinde. Dokáži si představit, že ve výjimečných případech může být takové spojení užitečné. Ale řekl bych, že spíše jen spojení s premiérem než s každým jednotlivým ministrem," dodal Langer.

Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme