Předčasné volby by mohly být začátkem listopadu

Volby by se mohly posunout o měsíc. Naznačuje to jednání právních expertů, kteří pro politické strany připravují postup řešení ústavní krize. Na práci týmu se domluvili šéfové parlamentních stran s nejvyššími ústavními činiteli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby. Konání předčasných voleb ještě na podzim lze dvěma způsoby.

Volby. Konání předčasných voleb ještě na podzim lze dvěma způsoby. | Foto: Tomáš Adamec

Experti připravili komplexní paragrafové znění dvou variant návrhů zákonů, které by zajistily konání předčasných voleb. Jedna varianta v podstatě obhajuje stávající podobu zákona na předčasné ukončení funkčního období sněmovny a tedy i říjnový termín voleb. Druhá je obecnější a posouvá volby na začátek listopadu.

"Na základě kalkulace, kterou jsme provedli, by se volby mohly uskutečnit v termínu 6. a 7. listopadu letošního roku," řekl právní expert ODS Zdeněk Zajíček. Tuto variantu jsou ochotné akceptovat všechny strany s výjimkou ČSSD.

Podle právního experta za Stranu zelených Františka Korbela je varianta, která počítá se zachováním původního termínu voleb velmi riziková. "Je to opět jednorázové řešení a jsou proti němu podobné výhrady jako proti ústavnímu zákonu o zkrácení funkčního období sněmovny."

Korbel nevylučuje, že by jednorázovou úpravu mohl znovu zrušit Ústavní soud. "V takovém případě bychom stáli tváří v tvář vážné ústavní krizi, protože snahy o vypsání voleb by byly na samém počátku", dodal Korbel.

Jaká varianta je přijatelná pro lidovce, řekl Radiožurnálu místopředseda strany a její zástupce v expertní komisi Pavel Svoboda.

"Pro nás je přijatelnější ten návrh, který obsahuje obecnou normu o tom, jak měnit případně délku mandátu poslanecké sněmovny. Nikoliv návrh, který obsahuje jednorázové ustanovení o ukončení mandátu poslanecké sněmovny," řekl Svoboda.

Jak budou reagovat voliči?

Někteří politologové si myslí, že současný zmatek může dál odcizit politiky od občanů a způsobit tak pokles zájmu o volby. Ředitel společnosti Factum Invenio, která se zabývá průzkumy veřejného mínění, Jan Herzmann, s tím ale nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Radiofóru mluvil ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann

" Domnívám se, že v této situaci se pozice politických stran může paradoxně posílit. Ten zmatek spíše nahrává ještě menšímu pochopení úlohy Ústavního soudu," řekl Herzmann.

"Naprostá většina lidí fandí tomu, že když se něco řekne, tak se to má udělat. A neporozumí nějakým formálním výhradám a tyto výhrady tak, jak je formuloval Ústavní soud jsou minimálně z pozice veřejnosti naprosto formální a podružné," dodal Herzmann.

Přečtěte si také:
Politici se shodli: chceme volby v původním termínu
Předsedové obou parlamentních komor jsou pro brzký termín voleb
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Igor Maňour, Monika Rybáková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme