Babiš: S Okamurou nejednáme, předčasné volby jsou jedna z možností

Premiér v demisi Andrej Babiš po krachu nočního jednání hnutí ANO s ČSSD nevylučuje předčasné volby. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. S SPD Tomia Okamury hnutí ANO podle Babiše nejedná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jedna možnost jsou předčasné volby. Pirátům a ODS podle některých průzkumů stoupají preference, tak kdo ví, jestli to není varianta,“ řekl v nočním rozhovoru pro Právo Andrej Babiš, který je pověřený sestavením nové vlády.

'Neúspěch Babiše. Předčasné volby,' reagují někteří politici na konec jednání mezi ANO a ČSSD

Číst článek

'S SPD nejednáme'

O nastalé situaci bude v úterý jednat poslanecký klub hnutí. „A o termín požádám i pana prezidenta,“ dodal Babiš. S Okamurovou SPD prý nejedná. „S SPD nejednáme,“ odpověděl na dotaz.

Už ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání s ČSSD Babiš prohlásil, že sociální demokraté požadovali resort vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka.

„Čekali jsme, že se domluvíme, a pro vládu jsme udělali maximum. To oni neustoupili ani o centimetr. V ničem. Od začátku jen mluvili o vnitru pro (Jana) Hamáčka,“ zopakoval v rozhovoru předseda hnutí ANO.

Hamáček Babišovo tvrzení odmítá. „Požadavky ČSSD směrem k ministerstvu vnitra neměly personální důvody. Že je to nesmysl, o tom svědčí i naše nabídka, že ve vládě nebudou předsedové stran. Jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem,“ napsal pozdě večer na twitteru.

Podle předsedy ČSSD chtěla strana ministerstva, která v souvislosti s trestním stíháním považovala za zásadní, a to vnitra nebo financí. ANO to ale podle něj neakceptovalo.

„Navrhli jsme panu premiérovi, že pokud jeho kauza postoupí k soudu a bude prvoinstančním soudem odsouzen, tak z funkce premiéra odstoupí. Ani na tuto nabídku nereagoval,“ dodal Hamáček.

Babiš vede bez důvěry Česko již několik měsíců. Jak je na tom v porovnání s ostatními vládami v demisi?

Číst článek

'Nepřijatelná rétorika'

Babiš v rozhovoru pro Právo zopakoval, že „odmítá řeči o trestním stíhání“. Taková rétorika je podle něj nepřijatelná. „Někdo si na mě objedná stíhání a teď o tom sociální demokracie stále mluví. Tak snad ctí presumpci neviny? Přitom mluví o vnitru a spravedlnosti, jakékoli zásahy ale zcela odmítám.“

Večer na tiskové konferenci Babiš prohlásil, že hnutí ANO bylo podle něj při vyjednávání „velmi flexibilní a tolerantní“.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme