Žádost o odchod do předčasného důchodu podalo loni 120 tisíc lidí, motivují je mimořádné valorizace

O předčasný důchod požádalo loni 120 000 lidí. Zhruba 40 000 z nich si ho už nechalo vyplácet. Ostatní si výplatu zatím odložili. Běžně do předčasné penze ročně chodí kolem 30 000 lidí. Novinářům to ve středu řekl ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček. Žádostí loni výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce v říjnu upozornilo na výhodnost předčasných důchodů po mimořádných valorizacích kvůli inflaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Do předčasné penze se chystá 120 000 lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dřívější penze tak byla o několik stokorun až pár tisícikorun vyšší než řádná nová penze, kterou úřad vypočítá v letošním roce.

Třetina lidí odchází do předčasného důchodu a chybí na trhu práce, řekl Jurečka. Chce to změnit

Číst článek

„Zhruba 40 000 předčasných důchodů jsme sepsali a ty osoby do důchodu odešly. Chtěly předčasný důchod s výplatou. Dalších 40 000 (žádostí) jsme sepsali, ale lidé chtěli důchod bez výplaty. S dalšími 40 000 lidmi jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění. Předpokládám, že nebudou chtít výplatu a chtěli si jen zafixovat částku,“ uvedl Boháček.

Kvůli prudkému zadlužování důchodového systému a dluhům státu Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje dřívější penze omezit a podmínky jejich přidělování zpřísnit. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu novinářům řekl, že s úpravou počítá připravovaná důchodová reforma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme