O předčasný důchod žádalo v říjnu a listopadu 41 600 lidí. To je víc než běžně za celý rok

Okresní správy sociálního zabezpečení přijaly za říjen a listopad 41 600 žádostí o předčasný důchod. Počet je tak výrazně vyšší, než bývá za celý rok. Běžně ročně o dřívější penzi žádá kolem 30 000 lidí. Letos v listopadu si pak o předčasný důchod řeklo téměř desetkrát víc mužů a žen než ve stejném měsíci loni. Aktuální údaje poskytla Česká správa sociálního zabezpečení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seniorka, ilustrační foto

Okresní správy sociálního zabezpečení přijaly za říjen a listopad 41 600 žádostí o předčasný důchod (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Žadatelů a žadatelek výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině října upozornilo na výhodnost letošních předčasných penzí. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje kvůli prudkému zadlužování státu dřívější penze omezit a podmínky zpřísnit.

Dluhový expert: Příspěvky pobírá jen desetina seniorů, kterých se týkají. Elektronickou žádost nevyužívají

Číst článek

Ročně si o důchod požádá kolem 100 000 lidí, zhruba 30 000 z nich o penzi předčasnou. Letos v listopadu žádost o předčasný důchod v okresních správách podalo 24 653 osob. Před rokem jich bylo 2591. Letošní listopadový počet je skoro tak vysoký jako v minulém roce za deset měsíců od ledna do konce října.

Loni v říjnu evidoval úřad 3215 převzatých žádostí o předčasnou penzi. Letos v říjnu do okresních poboček přineslo tiskopisy 16 949 žadatelů a žadatelek, a to hlavně ve druhé polovině měsíce.

„V posledních dvou týdnech se situace zklidnila. Fronty se netvoří,“ řekla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová. Podle ní byl největší nápor právě v říjnu po zveřejnění informací o letošní výhodnosti předčasného důchodu.

Starobní důchod od sociální správy dostávalo letos v září 2,37 milionu lidí. Z nich 676 400 šlo do penze předčasně. Částka se jim kvůli tomu trvale krátí. V průměru pobírají zhruba o 1800 korun méně než v senioři v řádné penzi.

Vyšší předčasná než řádná

Kvůli inflaci, mimořádným valorizacím a propadu reálných výdělků je ale letos stanovený dřívější důchod o několik stokorun až pár tisícikorun vyšší než příští rok řádná nová penze. Ministerstvo práce tak v polovině října doporučilo, aby si lidé ještě letos požádali o předčasný důchod, ale na odpočinek šli až později v zamýšleném termínu.

Podle ministerstva by lidé, kteří po celý život vydělávali měsíčně v průměru 20 000 korun hrubého, získali příští rok novou starobní penzi 16 819 korun. Pokud požádají letos a do řádné penze jim chybí necelé tři měsíce, dostali by 18 279 korun. Pokud jim zbývá do penze ještě téměř rok, dosahuje částka 17 701 korun.

Přispívají málo a to je může dostat do potíží. Penze českých živnostníků jsou časovanou bombou

Číst článek

S výdělky 40 000 korun by příští rok nový řádný důchod činil 20 537 korun a letošní předčasná penze čtvrt roku před termínem 22 422 korun. O téměř rok a půl dřív by to bylo 21 015 korun.

NERV navrhuje „výrazně snížit možnosti a motivace“ chodit do předčasného důchodu kvůli rychlému zadlužování státu. Rada poukazuje na vysoký podíl těchto penzí i na to, že za dřívějším odchodem z práce nebývají zdravotní důvody, ale právě výhodnost.

Pokud by se přísun předčasných důchodců na rok zastavil, ušetřilo by se na výdajích 4,5 miliardy korun. Na daních a odvodech by 25 000 lidí poslalo státu za rok tři až čtyři miliardy korun.

„Navrhujeme atraktivitu předčasných odchodů výrazně snížit kombinací parametrického a dalšího nastavení tak, aby došlo k výrazné redukci předčasných důchodů na čtvrtinu současné intenzity či ještě menší počet,“ uvedla rada v návrzích pro vládu.

Sociolog a člen NERV Daniel Prokop před pár dny zmínil, že žádosti o předčasnou penzi mohou přibývat i začátkem příštího roku. Celkem tak počet žadatelů může činit i 100 000, míní expert na sociální problematiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme