Předdůchody by mohly platit od roku 2013. Pro všechny profese

Do předčasného důchodu by mohli lidé odcházet za příznivějších podmínek, a to už od ledna roku 2013. Nárok na takzvaný předdůchod by měli mít všichni zaměstnanci. Dohodli se na tom zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociáolních věcí Jaromír Drábek ve sněmovně

Ministr práce a sociáolních věcí Jaromír Drábek ve sněmovně | Zdroj: ČTK

U předdůchodů tripartita nakonec našla shodu nad vládním návrhem. Nárok na ně by tak měli mít všichni zaměstnanci, a nejen ti z nebezpečných a těžkých profesí, jak požadovali zaměstnavatelé.

Podle předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly není možné vyloučit jen určité profese: „My bychom samozřejmě rádi, aby byla určitá část platit pro nejtěžší profese pro zaměstnavatele povinná, je ale i realitou, že je důležité tento instrument vůbec v české zákonné úpravě mít.“

Ti totiž budou lidem na předdůchod přispívat v rámci doplňkového penzijního spoření. Kolik, to bude záležitostí vyjednávání v kolektivních smlouvách. Odhady se pohybují okolo 600 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

K předdůchodům se v Ozvěnách dne vyjádřili ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil

„Musím zdůraznit, že jsme trvali na tom a dnes to bylo přislíbeno, aby poskytování příspěvku zaměstnavatelů určených na financování předdůchodu bylo založeno na principu dobrovolnosti,“ zdůraznil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila spočívá hlavní změna v tom, že starobní důchod se vypočítá zvlášť: „Dnes když jdete do jakéhosi předčasného důchodu, v době řádného důchodu se už výše nemění a tady se měnit bude. Problém bude dohodnout se zaměstnavateli, aby se naspořila ta určitá částka a ten člověk mohl odejít.“

Lidem, kteří by předdůchod čerpali, by se nekrátil starobní důchod tak, jak je to dnes při odchodu do předčasného důchodu. „V období čerpání předdůchodu bude stát platit zdravotní pojištění a doba se bude počítat jako vyloučená doba a neovlivní výši důchodového nároku v budoucnosti,“ ujišťuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

„Doba čerpání předdůchodu se sice zohlední v nároku na vznik starobního důchodu, nicméně nebude se zohledňovat ve výpočtu základu pro stanovení výše důchodu. Důchod nebude nižší, bude se počítat podle mzdy v předchozích letech,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o třetí na Rádiu Česko byli prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda odborového svazu KOVO Josef Středula

Pokud zaměstnanec předdůchod nevyužije, může naspořené prostředky čerpat během normální penze.

O předdůchod bude možné požádat maximálně pět let před dovršením důchodového věku, a to pouze za předpokladu naspoření dostatečných prostředků.

Aby změna nezatížila státní rozpočet, nebude ten, kdo bude mít předdůchod, čerpat ze systému státní sociální podpory.

Předdůchody už od roku 2013

Změnu se zřejmě podaří spustit už příští rok. „Shodli jsme se, že vzhledem k tomu, v jakém stádiu je dohoda o principech, na kterých by předdůchody měly být splněny, je reálně dosažitelný termín 1. ledna 2013, aby systém předdůchodů mohl být spuštěn,“ potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle něj by předdůchody mohla využít až třetina lidí, kterým v současné době do penze zbývá několik let.

„Já jsem přesvědčen vzhledem k tomu, jaká jsou dnes čísla zaměstnanosti v období těsně před důchodem, jaká jsou čísla obecné nezaměstnanosti, parametry trhu práce, že by bylo reálné, aby systém předdůchodů využila až třetina lidí, kteří jsou v těsně předdůchodovém věku. Ale je to skutečně naprosto orientační názor vyplývající z aktuálních zkušeností a čísel,“ dodal ministr.

Vláda: Kurzarbeit brání konkurenceschopnosti firem

V případě kurzarbeitu zaměstnavatelé a odbory prosazují, aby podniky s nedostatkem zakázek mohly nechat část pracovní doby zaměstnance doma a platit jim sníženou mzdu, na kterou by přispíval stát.

Podle vlády ale větší využití kurzarbeitu zabrání přeměně podniků na konkurenceschopné firmy, což přispěje k růstu nezaměstnanosti.

Odbory odhadují, že předdůchody využije až 30 procent lidí.

Vladimír Kroc, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme