Přednést smuteční řeč a připravit parte. Ve Světlé nad Sázavou maturovali studenti pohřebnictví

Maturity jsou v plném proudu, a to jak teoretické, tak i praktické. Studenti je skládají i v poněkud netradičních oborech. Například z pohřebnictví.

Světlá nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov, ilustrační foto

O studium pohřebnictví není v Česku velký zájem (ilustrační foto) | Foto: Veronika Vohralíková | Zdroj: Český rozhlas

O studium pohřebnictví není v Česku velký zájem. Pozoruje to vedení akademie ve Světlé nad Sázavou, které takový obor už dvacet let nabízí jako jediná škola v zemi. K maturitě se tam letos dostanou jen čtyři lidé. A první z nich už zkoušku úspěšně složili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se maturuje z pohřebnictví?

Připravit a přednést smuteční řeč spolu s výrobou parte byly dva hlavní úkoly praktické zkoušky ukončující tříleté studium netradičního oboru pro třicetiletou maturantku Barboru. „Byla to vlastně jasná volba, protože já už se v tomto oboru trochu pohybuji. Pracuji na ústavu patologie. Takže já vlastně se zemřelými dělám každý den,“ vysvětlila.

Školu zaměřenou na technický provoz pohřebnictví studovala dálkově při zaměstnání. „Nejzajímavější obory byly asi podnikání v pohřebnictví s panem doktorem Rambouskem a psychologie s panem Kotrlým, který nás vzal i na exkurzi do kostela a na hřbitov,“ vzpomíná.

Podle vedení školy je ale Barbora se svým zájmem o studium spíš výjimkou. Přihlášených ubývá, loni maturovalo pět lidí, letos to budou maximálně čtyři. K vedení pohřební služby není maturita nutná, stačí složit dvě speciální zkoušky. A to má vliv na zájem o specializované studium.

Veronika Vohralíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme