Meteorologové varují před tvorbou náledí v Česku. Na východě země má silně sněžit, hrozí kalamita

Na východě České republiky bude v neděli ráno silně sněžit, místy může napadnout až šest centimetrů za tři hodiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. V celém Česku se také může od sobotního večera tvořit náledí. Stále rovněž platí výstraha před silným větrem a povodňová bdělost v částech Jihomoravského a Zlínského kraje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové upozorňují na vytváření ledovky | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Silné sněžení zasáhne kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský. Výstraha platí od nedělních 3.00 do 9.00. Opatrní by měli být zejména řidiči. Silnice mohou být nesjízdné, podle meteorologů hrozí kalamitní situace.

Řidiči a chodci v celé České republice si ale budou muset dávat pozor už v sobotu večer. „Na vlhkých komunikacích po předchozích srážkách nebo tání sněhu se při poklesu teplot pod bod mrazu bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky,“ uvedli meteorologové. Výstraha platí od 21.00 do nedělních 9.00.

.#VYSTRAHA Platnost: od soboty 23.01.2021 00:00 do neděle 24.01.2021 12:00
Od sobotního rána na západě území nasněžilo kolem 5 cm, na horách až 10 cm. Do sobotního odpoledne nasněží dalších 3 až 6 cm. Nový sníh může na horách vytvářet sněhové jazyky nebo závěje.

12:03 – 23. 01. 2021

18

Silný vítr hrozí do sobotní 15.00 hlavně na východě země. V nárazech může dosáhnout 55 až 70 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor i kolem 110 km/h. Lidé by proto měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Meteorologové také již v pátek uvedl, že kvůli tání sněhu a očekávaným srážkám bude o víkendu stoupat hladina Veličky.

Upozornění na možné dosažení povodňové bdělosti platí od půlnoci na sobotu do nedělního poledne pro okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme