Až šest stupňů pod nulou. První dubnový týden přinese mráz, hrozí poškození kvetoucích stromů

V příštích dnech bude v Česku v noci až minus šest stupňů Celsia. V nižších polohách proto hrozí poškození kvetoucích ovocných stromů. Vyplývá to z výstrahy, kterou v neděli zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Meteorologové doporučují stromy chránit před mrazem například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Mrznout by podle předpovědi ústavu mělo do čtvrtka (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro většinu České republiky platí výstraha před mrazy už v noci na pondělí. Pouze pro jižní části Jihomoravského a Zlínského kraje začíná až od pondělních 22.00. Pro všechny regiony je vyhlášena do středečních 08.00.

„Výstraha platí zatím do středečního rána. V dalších dnech se může upřesnit nebo prodloužit pro některé oblasti až do rána čtvrtečního,“ doplnili pracovníci ústavu.

Podle předpovědi ústavu se budou teploty v noci na pondělí pohybovat mezi plus jedním až minus třemi stupni Celsia, ale při slabším větru mohou klesnout na minus pět stupňů.

V noci na úterý se pak už zřejmě teploty vůbec nedostanou nad nulu, budou mezi minus dvěma až minus šesti stupni. V noci na středu poté meteorologové očekávají teploty minus jeden až minus pět stupňů a v noci na čtvrtek od nuly po minus čtyři stupně.

Mráz zasáhl květy meruněk, kvůli nízkým teplotám na řadě míst ani nemělo smysl zapalovat ohně

Číst článek

Protože se mráz objeví ve vegetačním období rostlin, může lidem poškodit na zahradách ovocné stromy či zeleninu. „Mráz by mohl v polohách pod 500 metrů nadmořské výšky poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně a rané odrůdy slivoní,“ uvedli meteorologové.

Zeleninu a další nižší rostliny mohou lidé podle Českého hydrometeorologického ústavu ochránit zakrytím světlou netkanou textilií.

„V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik, orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem Slunce, nebo dýmování, zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů,“ sdělil ústav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme