Úvod týdne bude v Česku stále deštivý. Kvůli zvýšeným hladinám řek nejezdí v Praze přívozy

Počasí v Česku bude nadále deštivé, v polovině týdne by mohlo na horách znovu sněžit. Po vydatných deštích z druhé poloviny minulého týdne navíc platil v pondělí ráno první povodňový stupeň ještě na přibližně 20 místech v Česku. Dyje na dvou místech dosahovala druhého stupně. Druhá polovina týdne ale slibuje slunečnější oblohu a vyšší teploty, v neděli vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi, kterou zveřejnili meteorologové.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Začátek týdne by měl být podle meteorologů deštivý (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pondělí meteorologové předpovídají zataženou oblohu a místy přeháňky, které budou četnější na horách. Spadne kolem pěti, na horách až deset milimetrů srážek na metr krychlový. Vzestupy hladin řek, které nastaly v uplynulých hodinách, se už ale neočekávají.

„Toky, na kterých jsou aktuálně dosaženy povodňové stupně, budou velmi mírně kolísat s převážně klesající tendencí. Opětovné výrazné vzestupy neočekáváme,“ uvádí předpověď.

Teploty se do poloviny týdne budou pohybovat mezi 11 a 15 stupni Celsia. Déšť doprovodí i úterý. Ve středu a ve čtvrtek se na horách přidají přeháňky sněhové. V noci mohou při zmenšené oblačnosti teploty klesnout až k minus jednomu stupni.

Od pátku se začne obloha vyjasňovat a teploty postupně porostou. Sobota pak slibuje jasno až polojasno s teplotami kolem 17 stupňů. V neděli může být místy až 21 stupňů.

Růst hladin řek

Prvního, tedy nejnižšího ze tří povodňových stupňů, dosahovaly v pondělí brzy ráno zejména toky v jižní polovině Čech a Moravy. Prvního stupně dosahovalo rovněž Labe v Děčíně, Litoměřicích a Mělníce a řeka Berounka ve Zbečně a u Bílé Hory na Plzeňsku.

V Jihočeském kraji byl první stupeň dosažen alespoň na jednom měřicím profilu na řekách Lužnici, Nežárce, Malši a Moravské Dyji. Na jihu Moravy vystoupala na první povodňový stupeň Svratka ve Veverské Bítýšce a Jihlava v Ivančicích. Na druhý stupeň, označovaný jako stav pohotovosti, se dostala Dyje v Ladné u Břeclavi a u přehrady Nové Mlýny.

Prvního stupně dosáhla v noci z neděli na pondělí také Vltava v pražské Chuchli. Podle ČHMÚ jde o důsledek odpouštění vody na přehradě Vrané.

„V brzkých ranních hodinách hladina v Praze-Chuchli kulminovala při 510 metrech krychlových za sekundu a nyní je již také na poklesu,“ uvedli v pondělí ráno meteorologové. Pod první povodňový stupeň se podle jejich odhadu Vltava v Chuchli vrátí kolem úterního poledne.

Hlavní město se na vzedmutí hladiny připravilo již v neděli, kdy nechalo preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky. Kvůli zvýšenému průtoku ve Vltavě je do odvolání zastavena plavba na všech pražských přívozech, informovala v pondělí ráno Pražská integrovaná doprava na webu.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme