Říjen bude teplotně i srážkově průměrný. Slunečné počasí nahradí od úterý zatažená obloha

Zbytek letošního října bude teplotně i srážkově průměrný, předpovídají meteorologové. Současné teplé a slunečné počasí v úterý a ve středu přeruší ochlazení provázené deštěm. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi na příští čtyři týdny, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průměrné říjnové teploty se pohybují okolo 8 stupňů Celsia, tepleji by letos mohlo být mezi od 18. do 24. říjnem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V úterý se odpolední teploty dostanou ještě na 20 až 24 stupňů Celsia, na západě Čech ale už jen na 17 stupňů. Postupně se zatáhne a začne pršet. Ve středu bude zataženo s maximy kolem 15 stupňů Celsia a podobný charakter počasí bude panovat i další dva pracovní dny. Na víkend by se podle předpovědi mělo vyčasit, zejména zahrádkáři ale musí počítat s četnými přízemními mrazíky.

Klimatolog: Co se s klimatem děje, jsme věděli dávno. Za situaci, kam se dostáváme, si můžeme sami

Číst článek

Období od pondělí do 31. října se jako celek nebude teplotně vymykat běžným hodnotám pro tuto část roku. „S pokračujícím podzimem budou průměrné týdenní teploty postupně klesat, ale většinou se budou pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu,“ uvádí meteorologové. Teplejší než obvykle by podle meteorologů mohl být týden od 18. do 24. října.

Ani množstvím deště zřejmě letošní říjen nebude nijak výjimečný. Tento týden bude nejvíc pršet v úterý a ve středu. „V ostatních dnech budou srážky málo významné nebo žádné,“ domnívají se meteorologové. Relativně nejdeštivější byl měl být podle jejich odhadu týden od 11. do 17. října. Ale ani ten se nebude zásadně lišit od dlouhodobého normálu.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 4. do 31. října je 8,9 stupně Celsia. Nejchladnější byl v tomto období rok 1946, kdy průměr klesl na 5,3 stupňů. Naopak v roce 1966 dosáhl 13 stupňů Celsia, což je dosud nejvíc.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňují meteorologové. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme