Na východě Česka hrozí silné bouřky. Varování míří zejména na Olomoucký a Moravskoslezský kraj

Riziko silných bouřek spojených s intenzivním deštěm v Česku ještě nepominulo. V neděli hrozí především na Moravě a ve Slezsku. Hladiny některých řek a potoků mohou opět vystoupat na některý z povodňových stupňů. Nejvyšší povodňové nebezpečí bylo v neděli ráno stále na severu Ústeckého a Libereckého kraje a také na Otavě v Plzeňském kraji. Vyplývá to z upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu k povodňovému ohrožení (18. 7. ráno) | Zdroj: ČHMÚ

V sobotu a v noci na neděli pršelo s různou intenzitou téměř v celé zemi. Největší srážkové úhrny meteorologové zaznamenali v pásmu od Šumavy přes střední Čechy po pohraniční horské oblasti na severu země.

V Bedřichově na Jablonecku spadlo téměř 100 litrů vody na metr čtvereční a v Lobendavě na Děčínsku skoro 95 litrů Přívalové deště v noci přechodně zvedly na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň hladinu Smědé v Libereckém kraji.

Situace na Liberecku se už ale podle meteorologů uklidňuje. Naopak stoupá Otava, která v neděli ráno dosáhla nejvyššího povodňového stupně v Rejštejně na Klatovsku.

„Další rozvodněné toky, převážně v povodí Berounky, horní Vltavy a v horských oblastech na severovýchodě Čech, budou v průběhu dne ještě kulminovat,“ uvedl ráno ČHMÚ.

Hladiny většiny řek už po bouřkách klesají. Lidé odklízí následky záplav, evakuovaní se vrací domů

Číst článek

V Libereckém kraji v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je postiženější Českolipsko. Intenzivní deště v noci zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka, hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově.

Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, teď už voda klesla. Silné deště zvedly také hladiny řek v Plzeňském kraji.

Otava v šumavském Rejštejně je po ránu na nejvyšším, tedy třetím povodňovém stupni. Na druhém stupni jsou další řeky na Šumavě, na Rokycansku a Plzeňsku. Na některých místech Šumavy napršelo za neděli kolem 60 litrů na metr čtvereční, uvádí na svém webu ČHMÚ.

Silné bouřky v neděli podle meteorologů hrozí ve Slezsku a na Moravě. Velmi silné by mohly být hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Varování před možným vzestupem hladin toků platí pro většinu Česka až do pondělního rána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme