Předpovědi o dalších přívalových deštích se zatím nenaplnily

Vytrvalé deště znovu zvedly hladiny některých řek. Meteorologové soudí, že hrozba větších povodní už Českou republiku minula. Na Broumovsku přesto způsobila velká voda komplikace obyvatelům v okolí řeky Stěnavy. Její vzestup znamenal odpoledne vyhlášení třetího stupně - nejvyšší pohotovosti. Hladina rozvodněné říčky ale pomalu klesá. Naopak stoupá nedaleká Metuje, kde byl vyhlášen 1. povodňový stupeň.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytrvalé deště na Broumovsku způsobily komplikace obyvatelům v okolí řeky Stěnavy. Vzestup hladiny znamená vyhlášení třetího stupně - nejvyšší pohotovosti. Českému rozhlasu to potvrdila dispečerka Povodí Labe Jana Karlíková. "Srážky do 16. hodiny dosahovaly asi 30 mm a vodní stav na Stěnavě v Otovicích dosáhl 264 cm musel tedy být vyhlášen třetí stupeň." Na místě pomáhají náchodští hasiči.

Rozvodněná Stěnava žádnou velkou katastrofu nezpůsobila. Zaplavila především některé komunikace, zahrady a sklepy v přilehlých obcích, jako jsou Martínkovice, Hejtmánkovicce a Otovice. Voda se objevila i v ulicích Broumova. Další řeky Královéhradeckého a Pardubického kraje byly zatím bez povodňových stupňů.

Vlivem silných dešťů, které postihly hlavně severní Moravu, došlo k dalšímu nárůstu hladin řek na Jesenicku. Ve Vidnávce na Jesenicku vodohospodáři vyhlásili druhý povodňový stupeň. První stupeň stále panuje také na Rožnovské Bečvě. Podle dispečera Povodí Odry Jaromíra Jandla ale další zvednutí hladin řek na Jesenicku vodohospodáři nepředpokládají. "Během zítřejšího dne by měly srážky ustávat, a tak by se měla situace uklidňovat."

Vodohospodáři očekávají v noci a dopoledne dosažení prvních stupňů povodňové aktivity na jihomoravských tocích povodí Moravy. Reagují tak na aktuální stav hladin v horních částech toků a předpovědi meteorologů, kteří předpokládají srážky do 30 milimetrů. První stupeň povodňové aktivity platí v současné době ve Valašském Meziříčí na Rožnovské Bečvě. Podle dispečera společnosti Povodí Moravy Radka Prudka to bylo způsobeno dopoledními dešti. "Napršelo zhruba 10 mm a protože to povodí je nasyceno z minulých srážek, okamžitě zareaguje na to tok tím, že začne stoupat průtok v řece." Podobným způsobem budou toky v podhorských oblastech Beskyd a Jeseníků reagovat i během noci. "Předpovědi jsou asi do 30 mm srážek na příštích 24 hodin. Tady můžeme očekávat postupné nárůsty průtoků tak, jak budou vypadávat srážky." Průtoky stoupají také na horním toku řeky Moravy v Raškově na Desné v Šumperku. I zde počítají vodohospodáři s dosažením alespoň prvních stupňů povodňové aktivity.

Hladiny řek v povodí Labe neustále klesají a podle posledních zpráv až do zítřejšího rána nehrozí zhoršení situace. Dnes ráno nebyl na žádném ze sledovaných toků včetně Labe a Jizery vyhlášen ani první stupeň povodňové aktivity.

Hladina rozvodněné říčky Stěnavy na Náchodsku, kde platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity, pomalu klesá. Naopak stoupá nedaleká Metuje, kde byl vyhlášen 1. povodňový stupeň. Rozvodněná Stěnava žádnou velkou katastrofu nezpůsobila. Zaplavila především některé komunikace, zahrady a sklepy v přilehlých obcích, jako jsou Martínkovice, Hejtmánkovicce a Otovice. Voda se objevila i v ulicích Broumova. Další řeky Královéhradeckého a Pardubického kraje byly zatím bez povodňových stupňů.

Slovenské toky stále stoupají. Na území prešovského kraje je vyhlášen mimořádný stav, v pohotovosti je armáda. Jak informuje naše bratislavská zpravodajka Renata Havrnaová, svůj program vzhledem ke kritické situaci v některých regionech Slovenska změnil i premiér Mikoláš Dzurinda. V obci Strba si premiér prohlédl záplavou způsobené škody. Voda zde zatopila více než stovku rodinných domů. Zvyšování hladin hlásí povodňové komise nejen na východním a středním Slovebsku, ale záplavy hrozí údajně i v okrese Žilina. Z koryta se vylil Laborec, část Prešova je bez elektrického proudu. Náčelník Generálního štábu slovenslé armády dnes vydal rozkaz k vyčlenění prostředků i sil na pomoc při odstraňování škod. Velitelé posádek v jednotlivých okresech jsou v neustálém kontaktu s povodňovými komisemi. Romská osada v Čabalovcích musela být evakuována stejná opatření se připravují v Šarijském Černém. Životně nebezpečná je situace v Tatrách, a proto horská služba vyzývá návštěvníky, aby raději nevycházeli.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme