Předseda ČSSD Sobotka by mohl seznam ministrů přinést na Hrad do konce roku

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí ve sněmovně jinou životaschopnou koalici než ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Řekl to po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Vyjednávání o rozdělení vládních křesel ale zatím brzdí spor o ministerstvo zemědělství, které si nárokují lidovci i ČSSD. Na Hradě dnes byl i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Sobotka mluvil po jednání s prezidentem Zemanem i s novináři | Zdroj: ČTK

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Řešili společně hlavně pokračování koaličních vyjednávání a spory mezi stranami kvůli resortu zemědělství. Konkrétní jména na ministry nepadla.

Sobotka po jednání uvedl, že důležité je teď stanovisko lidovců. Až potom mohou řešit personální obsazení resortů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Separátní jednání předsedů ČSSD a KDU-ČSL Sobotky a Bělobrádka s prezidentem Zemanem sledovaly na Hradě Jana Čermáková a Lucie Husárová

„Já teď samozřejmě očekávám stanovisko vedení KDU-ČSL ke druhému návrhu na zastoupení této politické strany ve vznikající vládě. To stanovisko bude důležité.“

„Předpokládám, že v okamžiku, kdy ho budeme znát, se sejdeme znovu s předsedy obou politických stran, abychom dokončili diskusi o podobě příští vlády,“ oznámil Sobotka.

Na Hrad dnes také dorazil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, přitom jejich schůzka se měla původně konat až zítra.

Bělobrádek vysvětloval prezidentovi postoj KDU-ČSL k vyjednávání o vládních postech a především mu prý sdělil argumenty, proč lidovci trvají na resortu zemědělství. Prezident prý tyto důvody chápe.

„Bezpochyby pan prezident není ten, kdo vládu sestavuje, ale je určitě užitečné si vyslechnout jeho názor,“ zdůraznil Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek také naznačil, že by s ním Miloš Zeman jako s ministrem zemědělství neměl problém.

„On vyjádřil svoji preferenci, že vidí logiku, aby předseda jedné z koaličních stran byl ve vládě a zastával i ministerský post. To znamená místopředseda vlády a ministr. Takže v tomhle případě je to věc, která směřuje i k mé osobě. Logicky jako k předsedovi jedné z těchto stran.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanoviska KDU-ČSL vysvětlila členka jejího celostátního výboru Michaela Šojdrová

Svůj postoj k rozdělení ministerstev v příští vládě řeší KDU-ČSL dnes večer, zasedá její celostátní výbor.

„Od počátku jsme ve vyjednávacím portfóliu uváděli ministerstvo zemědělství jako prioritu a do neděle nezazněla od pravděpodobných koaličních partnerů žádná zásadní námitky,“ připomněla členka celostátního výboru KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Jsou slyšet názory, že by lidovci mohli chtít zemědělství kvůli ovlivňování Státního pozemkového úřadu, který má vliv na vydávání státního majetku v rámci církevních restitucí.

Lidovci to odmítají a Pavel Bělobrádek dnes řekl, že ho taková argumentace uráží. Je prý připraven jako případný ministr zemědělství všechny zásadní personální otázky konzultovat se svými koaličním partnery.

Jednání koaličních partnerů o budoucí vládě by mělo pokračovat zítra.

Milan Kopp, Jana Čermáková, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme