Předseda dozorčí rady Lesů ČR obviňuje firmu z obcházení zákona

Mezi vedením státního podniku Lesy České republiky a předsedou jeho dozorčí rady, poslancem KDU-ČSL, Janem Grůzou, vypukl spor. Podle poslance vedení firmy obešlo dozorčí radu, když nezávisle na ní rozhodlo o zrušení smluv na práce v lesích se všemi partnery. Podnik se brání, že jen reaguje na výtky antimonopolního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní mýtina | Foto: Jiří Heller

Předseda dozorčí rady a lidovecký poslanec Jan Grůza kritizuje, že o tak zásadním kroku rozhodlo vedení Lesů České republiky samo. Dozorčí rada má podle Grůzy ze zákona o státním podniku a podle platného statutu povinnost schvalovat zásadní koncepční změny, mezi něž patří i smluvní vztahy a obchodní politika.

Zrušeném smluv bylo podle něj také porušeno programové prohlášení vlády o podpoře malého a středního podnikání. "Jedná se jednak o drobné dřevařské firmy i o velké firmy, které zaměstnávají další živnostníky. Celá ta nejistota z toho, co vlastně bude nebo nebude, se už začíná projevovat i ve zpracovatelském průmyslu," řekl Radiožurnálu poslanec Grůza.

Lesy České republiky tvrdí, že jen reagují na zjištění antimonopolního úřadu. Jak tvrdí mluvčí Lubomír Šálek, lesní společnosti se musí zúčastnit nových výběrových řízení a zatím mohou pokračovat ve své činnosti. "Nikoho z lesa nevyháníme, práce normálně pokračují. Snažíme se oslovit naše stávající smluvní partnery, tak aby mohly práce pokračovat a aby tyto byly stále zachovány," uvedl mluvčí.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas stojí ve sporu na straně podniku. Kontrolní orgány podle něj mimo jiné konstatovaly, že v 72 procentech nebylo u smluvních zakázek uskutečněno výběrové řízení. "Také, že 96 procent dříví se prodává v rámci Lesů České republiky nastojato, což je výrazně nevýhodné pro stát," doplnil ministr.

Palas sdělil, že kvůli napjaté situaci se v pondělí sejde se zástupci lesnických a dřevařských firem a také s odboráři. Lesy ČR mění svou obchodní politiku tak, aby kontrolovaly větší díl obchodu s vlastním vytěženým dřevem. Firmy kritizují, že postup podniku je z jejich pohledu likvidační. Hrozí podle nich ztráta až několika tisíc pracovních míst v lesnictví a dřevařském průmyslu.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme