Předseda dozorčí rady Lesů ČR obviňuje firmu z obcházení zákona

Mezi vedením státního podniku Lesy České republiky a předsedou jeho dozorčí rady, poslancem KDU-ČSL, Janem Grůzou, vypukl spor. Podle poslance vedení firmy obešlo dozorčí radu, když nezávisle na ní rozhodlo o zrušení smluv na práce v lesích se všemi partnery. Podnik se brání, že jen reaguje na výtky antimonopolního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní mýtina | Foto: Jiří Heller

Předseda dozorčí rady a lidovecký poslanec Jan Grůza kritizuje, že o tak zásadním kroku rozhodlo vedení Lesů České republiky samo. Dozorčí rada má podle Grůzy ze zákona o státním podniku a podle platného statutu povinnost schvalovat zásadní koncepční změny, mezi něž patří i smluvní vztahy a obchodní politika.

Zrušeném smluv bylo podle něj také porušeno programové prohlášení vlády o podpoře malého a středního podnikání. "Jedná se jednak o drobné dřevařské firmy i o velké firmy, které zaměstnávají další živnostníky. Celá ta nejistota z toho, co vlastně bude nebo nebude, se už začíná projevovat i ve zpracovatelském průmyslu," řekl Radiožurnálu poslanec Grůza.

Lesy České republiky tvrdí, že jen reagují na zjištění antimonopolního úřadu. Jak tvrdí mluvčí Lubomír Šálek, lesní společnosti se musí zúčastnit nových výběrových řízení a zatím mohou pokračovat ve své činnosti. "Nikoho z lesa nevyháníme, práce normálně pokračují. Snažíme se oslovit naše stávající smluvní partnery, tak aby mohly práce pokračovat a aby tyto byly stále zachovány," uvedl mluvčí.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas stojí ve sporu na straně podniku. Kontrolní orgány podle něj mimo jiné konstatovaly, že v 72 procentech nebylo u smluvních zakázek uskutečněno výběrové řízení. "Také, že 96 procent dříví se prodává v rámci Lesů České republiky nastojato, což je výrazně nevýhodné pro stát," doplnil ministr.

Palas sdělil, že kvůli napjaté situaci se v pondělí sejde se zástupci lesnických a dřevařských firem a také s odboráři. Lesy ČR mění svou obchodní politiku tak, aby kontrolovaly větší díl obchodu s vlastním vytěženým dřevem. Firmy kritizují, že postup podniku je z jejich pohledu likvidační. Hrozí podle nich ztráta až několika tisíc pracovních míst v lesnictví a dřevařském průmyslu.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme