Předseda Evropské komise Barroso zahájí v Česku "plán D" a otevře nové Eurocentrum

Prezident Václav Klaus se dnes setká s předsedou Evropské komise José Mauelem Barrosem. Hlavním důvodem návštěvy předsedy komise v Praze je zahájení takzvaného "Plánu D", který charakterizují hesla dialog, debata, demokracie. O potřebě takového programu přesvědčila předsedu komise Barrosa zamítavá referenda o evropské ústavě ve Francii a Nizozemsku letos na jaře. Očekává se, že při jednání Klaus-Barroso přijde na přetřes i téma dalšího postupu v otázce euroústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: OSN

Předseda Evropské komise Barroso dnes do Prahy přijíždí poslouchat a odpovídat. Doprovází ho český komisař Vladimír Špidla a místopředsedkyně komise Margot Wallströmová.

Kromě otevření obnoveného Evropského informačního střediska v Praze a setkání s českými politiky, absolvují všichni tři unijní představitelé řadu rozhovorů s novináři a večer televizní debatu.

Kritici ovšem upozorňují, že se komise měla snažit s občany debatovat o evropské integraci už dávno a nečekat až euroústavu odmítnou Francouzi, považovaní za jednoho z největších tahounů další politické integrace Evropy.

Český komisař Vladimír Špidla však v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upozorňuje, že Barrosova komise nastoupila v době, kdy bylo o způsobu ratifikace víceméně rozhodnuto. "Hlasování o referendu bylo velmi krátce po vytvoření nové komise. Od prvního okamžiku si komise pod vedením předsedy Barossa uvědomovala, že chybí určitá strategie celkového dialogu, a proto jsme tuto strategii vytvořili a právě s jejím uplatňováním začínáme."

Za přítomnosti José Barrosa, Margot Wallströmové a Vladimíra Špidly bude v pražské Jungmanově ulici také otevřeno nové informační centrum o Evropské unii.

"Zahrnuje nejenom centrum jako takové, ale sídlí v něm pracovníci bezplatné telefonní linky Eurofon, na kterou si může každý občan zavolat a zeptat se na jakoukoliv otázku týkající se Evropské unie. Je tam také redaktor Euroskopu, což je webová stránka, oficiální zdroj informací o EU," upřesňuje služby infocentra pro občany ředitelka příslušného odboru Úřadu české vlády Petra Mašínová.

Jakékoliv dotazy týkající se Unie, je možno volat denně kromě víkendu od 10.00 do 18.00 na bezplatnou telefonní linku 800 200 200. Vše, co vás zajímá, se dozvíte také na webových stránkách www euroskop.cz.

Milada Richterová, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme