Předseda KSČM Vojtěch Filip odjel do Ruska na pozvání muže z černé listiny EU

Na celé dopoledne zaměstnala Poslaneckou sněmovnu cesta jejího místopředsedy Vojtěcha Filipa z KSČM do Ruska. Poslancům se nelíbí, že tam jede na pozvání místopředsedy tamní státní Dumy Sergeje Železňaka. TOP 09 proto navrhla, aby s Filipovou cestou vyjádřila sněmovna nesouhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip | Foto: Filip Jandourek

Podle poslanců by Vojtěch Filip do Ruska jet neměl především proto, že tam odjel právě na pozvání Sergeje Železňaka. Ten je kvůli podílu na anexi Krymu na seznamu osob, které jsou v Evropské unii a USA nežádoucí, a má obstavený zahraničí majetek.

To byl také důvod, proč cestu neschválil organizační výbor. Nakonec ji podepsal předseda dolní komory Parlamentu Jan Hamáček z ČSSD jen Vojtěchu Filipovi, který se dnes večer s ruským protějškem setká. A právě to kritizuje pravicová opozice, nejhlasitěji šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Pokud v této chvíli velkého napětí po volbách v obou separatistických republikách, volbách, které Česká republika neuznává, vysoký představitel české Poslanecké sněmovny přijede na oficiální návštěvu jako zástupce Poslanecké sněmovny do státní dumy za panem Sergejem Železňakem na jeho pozvání, tak je to výsměch české zahraniční politice. My se od toho musíme totálně distancovat,“ uvedl Kalousek.

Ze stejných důvodů nedoporučil cestu do Moskvy poslancům ČSSD předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka.

„Je tady celá řada konfliktních bodů. Proto si nemyslím, že tento zásah parlamentní diplomacie do té současné krize může přinést nějaký pozitivní zlom nebo pozitivní obrat. Myslím si, že lepší by byla zdrženlivost,“ řekl Sobotka.

Co udělá ruská propaganda?

Ze strany kritiků Filipovy cesty do Ruska zazněla i obava, jak s ní naloží ruská propaganda. Zvlášť když tam má místopředseda sněmovny údajně mluvit o dopadech protiruských sankcí na Česko.

Zatím se ale o nesouhlasu s cestou Vojtěcha Filipa do Ruska nehlasovalo. Postaral se o to klub KSČM, který si vzal před hlasováním pauzu na jednání klubu.

Kromě pozvání se řeší i to, proč předseda sněmovny Hamáček obešel organizační výbor, který s cestou nesouhlasil, a podepsal ji samotnému Filipovi.

Místopředseda klubu KSČM Alexandr Černý se oběma snažil dovolat, ale prý jsou zřejmě ještě v letadlech - Jan Hamáček na cestě do Albánie, Filip do Ruska. Chce tedy počkat, až se k tomu budou moci oba vyjádřit:

„My tím vysíláme signál, že český Parlament je nedůvěryhodný. Podívejte se, jaký tam mají chaos. Předseda sněmovny něco podepíše a je to zřejmě blábol, sněmovna s tím nesouhlasí. Nechce se mi takto zpochybňovat vedoucí funkcionáře státu. Vždyť jde o třetího nejvyššího ústavního činitele. S tím bych byl tedy opatrný.“

Návrh na přerušení bodu do pátku komunistům nevyšel, hlasovat se o návrhu na vyslovení nesouhlasu s Filipovou cestou bude hned odpoledne po polední pauze.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme