Předseda senátu vyhlásí historicky první termín přímé volby prezidenta

Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) dnes vyhlásí termín historicky první přímé volby prezidenta. Od tohoto data se odvíjejí pro kandidáty důležité volební lhůty. Štěch už dříve řekl, že lidé by měli nástupce Václava Klause vybírat buď 11. a 12. ledna, nebo o týden později, tedy 18. a 19. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

„V minulosti jsem byl dotazován, zda-li to vyhlásím hned počátkem nabytí účinnosti novely Ústavy a náběhu zákona, kterým se umožňuje přímá volba prezidenta republiky, a vzhledem k tomu, že také začíná běžet oficiální lhůta pro sledování výdajů kandidátů, tak to udělám v první možný den,“ vysvětlil Štěch.

Ústavní novela a prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta nabývají účinnosti právě dnes. Stanovení termínu volby je důležité i pro samotné kandidáty kvůli určení dalších volebních lhůt, například termínu pro odevzdání přihlášky nebo harmonogramu volební kampaně.

Pokud by vybírání hlavy státu začalo 11. ledna, přihlášky by museli odevzdat nejpozději 6. listopadu. V případě pozdějšího termínu by měli čas do 13. listopadu, tedy ještě týden navíc.

Uchazeče o prezidentský úřad může navrhnout nejméně 20 poslanců nebo aspoň 10 senátorů. Kandidáti bez dostatečné parlamentní podpory pak musejí k přihlášce přiložit petici na podporu jejich kandidatury s nejméně 50 tisíci podpisy.

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme