Předseda sněmovny Vlček podal trestní oznámení na šéfa NKÚ

Předseda sněmovny Miloslav Vlček podal trestní oznámení na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Dohnal se podle něj mohl dopustit hned několika trestných činů, když odmítl spolupracovat s poslanci na kontrole hospodaření NKÚ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"Trestní oznámení jsem podal do rukou vrchního státního zástupce v Praze. Pokud bych tak neučinil, dopustil bych se tím sám porušení zákona," řekl Vlček. Na Dohnala současně podal návrh na zahájení kárného řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec KSČM Vladimír Koníček v pořadu Stalo se dnes.

"Pan poslanec podal jen návrh na zahájení kárného řízení. Musí se sejít kárná komora NKÚ a ona teprve rozhodne, jestli řízení zahájí," přiblížil poslanec KSČM Vladimír Koníček z Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny.

Dohnal se Českému rozhlasu k celé kauze vyjádřil jen zaslaným písemným vyjádřením. V něm uvedl, že tvrdá vyjádření politiků vůči jeho osobě jsou jen dokladem dobré práce úřadu, který často kritizuje zacházení politiků a úředníků s veřejnými prostředky.

Podle Dohnala je také Vlčkovým právem podávat trestní oznámení. Lituje však, že podobné kroky předseda poslanecké sněmovny neudělal v případě nákupů či pronájmů vojenské techniky, staveb dálnic či v souvislosti s přípravou mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Prezident NKÚ v prosinci neumožnil poslancům, aby společně s najatou auditorskou firmou zkontrolovali údajné plýtvání penězi v úřadu. Sněmovní kontrolní výbor mu kvůli tomu dal pokutu padesát tisíc korun.

Dohnal veškerá obvinění odmítá. Kontrolu prý neumožnil proto, že pro ni neexistuje zákonný předpis, který by ji upravoval.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Alice Kottová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme