Předseda sněmovny Vlček rezignoval a složil mandát

Předseda Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Miloslav Vlček dnes složil svůj poslanecký mandát. Rezignoval kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotací a půjčkou. Nebude ani kandidovat v květnových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Zdroj: ČTK

Vlček v prohlášení zdůraznil, že odchází v vlastní vůle, aby "očistil své jméno, pověst Poslanecké sněmovny, ale také pověst České strany sociálně demokratické".

"Důvodem mojí rezignace není to, že bych vědomě přispěl ke zneužití nějaké dotace či že bych vědomě porušil zákon," uvedl Vlček v prohlášení.

V poslanecké lavici má Miloslava Vlčka až do řádných voleb nahradit náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová z ČSSD.

Pravomoci šéfa sněmovny převzala Němcová

Na postu předsedy sněmovny Vlčka vystřídá Miroslava Němcová (ODS). Ta přebere všechny jeho pravomoci, které vyplývají z ústavy i ze zákona.

„Jsem určena jako první, což znamená, že jde o zajištění profesionálního chodu, ale v žádném případě nejsem volenou předsedkyní sněmovny, jsem zastupující místopředsedkyní,“ podotkla Němcová.

K povinnostem Miroslavy Němcové tak bude nově patřit zajištění vnitřního chodu sněmovny, především svolávání organizačního výboru a schůze, dále pak přijímání zahraničních návštěv na půdě sněmovny.

Dostane také klíč od českých korunovačních klenot. Do kanceláře předsedy sněmovny se ale na zbývající měsíc prý stěhovat nebude a ponechá si svou kancelář. Stejně tak se Němcová rozhodla zůstat v parlamentní ubytovně a nestěhovat se do vily, která předsedovi náleží.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme