Předseda Ústavního soudu označil prezidentskou amnestii za diletanství

Prezidentská amnestie byla připravená diletantsky. Hospodářským novinám to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Odmítl argumenty premiéra, který dokument spolupodepsal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Premiér si měl před podepsáním amnestie zjistit, koho očistí, říká Rychetský. Podle něj tak závažný krok nemůže udělat prezident republiky sám.

Předseda Ústavního soudu doplnil, že od roku 1920 připravovala amnestie vždy vláda v čele s ministrem spravedlnosti, ne Pražský hrad. A podpis premiéra pod amnestií je prý ústavní pojistkou právě kvůli posouzení všech důsledků.

Premiér Petr Nečas ale na kritiku reagoval slovy, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády svým podpisem pouze potvrzuje soulad s českým právem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl považuje výroky Pavla Rychetského za hloupé

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl považuje výroky Pavla Rychetského za hloupé.

„Nikdo, nikde, nikdy neověřuje a nezjišťuje, koho konkrétně se amnestie bude týkat. Například proto, že všude je amnestie rozhodována a řešena v přísně utajeném režimu, aby se předešlo vzpourám.“

Podle Jakla musí také předseda Ústavního soudu vědět, že se nemůže vyslovovat předem ke kauze, o které bude brzy sám rozhodovat. K soudu totiž míří ústavní stížnost na amnestii.

„Napadá mě jediné vysvětlení – on si těmito výroky objednává své vyloučení pro podjatost,“ prohlásil Jakl.

Vladimír Kroc, Igor Maňour, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme