Profese, přátelství a důvěra. Rychetský i Fiala přivítali výběr Baxy jako nového předsedy Ústavního soudu

Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je se jmenováním Josefa Baxy jako svého nástupce spokojený, pojí je dlouholetý pracovní i osobní vztah. V pátek to řekl Radiožurnálu. „Jsem rád, že pan prezident jmenoval pana doktora Baxu předsedou ústavního soudu. Jsem s ním po desetiletí v dlouhém profesním a přátelském spojení,“ řekl Rychetský. Jmenování Baxy kvitoval také premiér Petr Fiala (ODS) nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmenování nového vedení Ústavního soudu

Baxu v pátek s účinností od úterý 8. srpna do funkce předsedy Ústavního soudu jmenoval prezident Petr Pavel | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsem s doktorem Josefem Baxou po desetiletí v dlouhém profesním a přátelském spojení. Když jsem se po rozpadu federace stal českým ministrem spravedlnosti, tak mi ho můj přítel Otakar Motejl doporučil za prvního náměstka. Od té doby až do dnes k Ústavnímu soudu jsou naše cesty spojeny nejen profesně, ale i přátelsky,“ řekl v pátek Rychetský Radiožurnálu. 

Premiér Petr Fiala (ODS) věří tomu, že Ústavní soud bude pod vedením Josefa Baxy garancí ústavnosti a bude chránit základní práva a svobody.  Končícímu šéfovi Pavlu Rychetskému poděkoval za dlouhodobou práci pro justici i Českou republiku. 

Prezident Pavel jmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Stane se jím dlouholetý soudce Josef Baxa

Číst článek

„V pondělí vyprší mandát předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Děkuji mu za dlouhodobou práci pro justici i pro Českou republiku,“ uvedl Fiala.

„Novému předsedovi Josefu Baxovi přeji vše dobré v nové funkci a těším se na spolupráci. Věřím, že Ústavní soud bude pod jeho vedením garancí ústavnosti a bude chránit základní práva a svobody,“ dodal.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil komentoval Baxovo jmenování slovy: „Přeji a pořád věřím, že pod vedením pana Baxy bude Ústavní soud plnit svoji roli a bude hájit české právo a náš právní řád takovým způsobem, jak mu náleží.“

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra Radiožurnálu řekl, že jmenování Baxy do funkce očekával. 

„Léta si to přál pan Rychetský, což je významný argument, ale stejně tak o tom mluvil už v době kampaně i pan prezident, že s Josefem Baxou potenciálně počítá. Očekávání se nyní naplnilo,“ míní Vávra.

‚Indicie jsem slyšel‘

Ani pro politiky není výběr Josefa Baxy překvapivý, očekával jej například místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. 

„Nějaké indicie jsem už slyšel. Pan Baxa teď má příležitost a dám mu prostor, aby ukázal, jak povede Ústavní soud nezávisle a ku prospěchu Ústavního soudu,“ uvedl Vondráček.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) doufá v to, že Baxa naplní, co avizoval, tedy že se z Ústavního soudu nestane aktivistický tvůrce práva, uvedl na twitteru.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) věří tomu, že Rychetského hlas nezmizí z veřejného prostoru. Ústavní soud se podle ní po dlouhá léta těší vysoké důvěře občanů, na čemž má podle ní končící šéf soudu zásluhu.

„Josefu Baxovi a Kateřině Ronovské přeji mnoho sil při vedení zásadní demokratické instituce České republiky,“ dodala.

Důstojný nástupce

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) snad neexistuje důležitější úkol než ochrana ústavnosti, o kterou dbá Ústavní soud.

„Josef Baxa je nepochybně důstojným nástupcem Pavla Rychetského v čele téhle instituce. Jemu i Kateřině Ronovské ke jmenování gratuluji. Pavlu Rychetskému chci za dvacetiletou službu v čele Ústavního soudu poděkovat,“ uvedl.

Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová novým členům vedení Ústavního soudu pogratulovala. „Ústavní soud i my všichni v nich získáváme respektované strážce ústavy, lidských práv i svobod,“ poznamenala na twitteru.

Fremr, Křesťanová a Ronovská budou ústavními soudci. Senát schválil všechny Pavlovy kandidáty

Číst článek

Šéf pirátského poslaneckého klubu a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jakub Michálek (Piráti) považuje Baxovu volbu za šťastnou.

„Uznání má jak ve správním soudnictví, tak v justiční politice. Věřím, že se mu podaří vést Ústavní soud tak dobře jako Nejvyšší správní soud. A náš Ústavní soud bude i nadále patřit mezi respektované evropské instituce a hlavně hájit práva občanů, kterým se spravedlnosti nedostalo u obecných soudů,“ poznamenal.

Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová věří tomu, že Ústavní soud bude mít s Baxou v čele nejen profesně respektovanou, ale hlavně nepodjatou a nestrannou osobnost. 

Viktor Daněk, afo, abu, krk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme