Předseda vlády požádal o bezpečnostní prověrku

Premiér Stanislav Gross dodržel svůj slib a odeslal dnes Národnímu bezpečnostnímu úřadu žádost o prověrku na nejvyšší stupeň utajení - přísně tajné. Zareagoval tak na to, že nedokázal věrohodně objasnit některé finanční transakce své rodiny a obchodní propojení své ženy Šárky se stíhanou kontroverzní podnikatelkou Libuší Barkovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Alexandra Mlejnková

Skutečnost, že Gross dnes odeslal žádost na NBÚ potvrdil Radiožurnálu zástupce tiskového oddělení vlády Jindřich Marek: "Premiér splnil svůj slib, že před sjezdem si požádá o bezpečnostní prověrky, takže vyplnil ten požadovaný dotazník pro NBÚ a odevzdal ho, takže tím vlastně NBÚ může začít s prověrkami pana premiéra."

Výsledky své bezpečnostní prověrky se premiér dozví nejdříve asi za tři čtvrtě roku. Není ale vyloučeno, že bude trvat mnohem déle.

Grosse stihl v souvislosti s vládní krizí propad popularity. Úřadující šéf sociální demokracie má nyní 18 procent sympatizantů, což ve srovnání s lednovými údaji představuje propad o plných 29 procent. Jak vyplývá z průzkumu agentury STEM, v čele tabulky je ministr kultury Pavel Dostál s 65 procenty příznivců. Druhá příčka za Dostálem patří pražskému primátorovi Pavlu Bémovi z ODS, který předstihl šéfa své strany Mirka Topolánka.

Premiér několik hodin před zahájením volebního sjezdu ČSSD nechtěl hodnotit své šance při volbě předsedy nejsilnější vládní strany. Prohlásil jen, že nemíní ovlivňovat suverénní rozhodnutí šesti stovek delegátů. Připustil ale, že pokud by neuspěl v prvním ani druhém kole tajné volby, dalšího klání by se už neúčastnil. O předsednické křeslo se Gross utká s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem.

Jan Hrbáček, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme