Předsedkyně ERÚ mírnila obavy zahrádkářů z nových tarifů elektřiny

Energetický regulační úřad (ERÚ) slíbil zahrádkářům, že se jich výrazněji nedotknou změny v platbách za elektřinu. Český zahrádkářský svaz se bojí hlavně původního návrhu, který počítal s platbami podle velikosti jističe. Podle šéfky ERÚ Aleny Vitáskové se ale s tímto plánem nepočítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kotoučová pila, cirkulárka, řezný nástroj | Foto: CC0 Public domain

Zahrádkáře přijela Vitásková ujistit na jejich republikovou radu.

„Já jsem jim sdělila, jak úřad bude postupovat, a v žádném případě nepoškodíme skupinu, jako jsou zahrádkáři, chataři a chalupáři a skutečně nová tarifní struktura nebude postavena na jistič,“ uvedla Vitásková.

Předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík potvrdil, že většina dotazů na Vitáskovou směřovala právě k už zamítnuté tarifní struktuře.

„Do budoucna hledíme s obavami, protože máme obavu z toho, že pokud se změní osoba regulátora, tak může dojít k novému jednání o nové tarifní struktuře, která nás postihne,“ dodal Kozlík.

Český zahrádkářský svaz má asi 140 tisíc členů. Ti mají často na svých zahrádkách silnější jistič, mimo jiné kvůli občasnému použití cirkulárky na řezání dřeva. Účty za elektřinu by se jim tak podle původního návrhu zvedly o tisícikoruny ročně.

Zahrádkáři se také bojí zrušení takzvaného víkendového tarifu, tedy výhodné sazby odběru proudu o víkendech.

Nové tarify měly původně platit od roku 2017. Nakonec se změny posunou až na rok 2019.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme