Předsedkyní KSČM se stala europoslankyně Kateřina Konečná. Vyhrála s velkou převahou

Předsedkyní KSČM se v sobotu na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolena byla v prvním kole s velkou převahou nad protikandidáty. Získala 175 hlasů při kvoru 160. Účastníci sjezdu pak dali při výběru místopředsedů na doporučení nové lídryně.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:37 23. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Nová předsedkyně KSČM Kateřina Konečná | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Potvrdili tak ve funkci prvního místopředsedy Petra Šimůnka. Funkci místopředsedy pro evropské a zahraniční záležitosti obhájil Milan Krajča. Nově se do vedení dostali jako místopředsedkyně pro ekonomiku exposlankyně Marie Pěnčíková a jako místopředseda pro odborné zázemí bývalý poslanec Leo Luzar.

Do vedení se nedostal zástupce konzervativní části KSČM Josef Skála, ani liberálnější tvář komunistů Jiří Dolejš.

Konečná chce zůstat europoslankyní, jak řekla, bude mít větší možnosti reprezentovat KSČM v médiích.

Konečná slíbila spolustraníkům v letáku zveřejněném na sociálních sítích generační obměnu, nastartování změn nutných pro obrodu KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi. Odmítla spekulace o možném slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty.

„Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ uvedla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla i v komunálních volbách příští rok.

Zítřejší mimořádný sjezd KSČM. Podaří se nechat dveře do budoucnosti aspoň pootevrene?

19:48 – 22. 10. 2021

12

Vzhledem k volebnímu propadu, který s sebou přinesl i dramatický pokles státních příspěvků, plánuje Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Počítá, že prostor v médiích budou mít komunisté po odchodu z poslaneckých lavic minimální, proto zamýšlí připravit nový programový dokument a vést diskusi o něm.

Nižší státní příspěvek

KSČM by měla za volební výsledek dostat státní příspěvek 19 milionů. Loni od státu komunisté za mandáty dostali na činnost, na provoz a na institut zhruba 92 milionů korun, hospodařili ale se ztrátou. Kromě státní pomoci může strana čerpat finance třeba ze sponzorských darů nebo členských příspěvků.

Odcházející šéf KSČM: Nevyužili jsme příležitosti z roku 2013, příliš jsme se spoléhali sami na sebe

Číst článek

Před týdnem Konečná uvedla, že „zásah do stranické poklady je zásadní, ale ne neřešitelný“. Obrovské rezervy jsou podle ní v nemovitostech, které strana vlastní. Dodala, že je nechce prodávat.

Konečná je členkou strany od roku 2005. V dubnu roku 2018 byla zvolena místopředsedkyní strany, na tento post letos v dubnu rezignovala. Od roku 2002 do roku 2014 byla poslankyní, poté se dostala do Evropského parlamentu. Od října 2010 je také zastupitelkou města Nový Jičín.

V Evropském parlamentu je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) a Výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN), dříve byla členkou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). V minulosti uvedla, že by podpořila hlasování o „czexitu“ v referendu.

Rezignace Filipa

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V posledním volebním období ale podporovali menšinovou vládu hnutí ANO a sociálních demokratů na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod vedením Filipa s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila.

Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval na funkci 9. října večer po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci znovu nechce.

Konec éry komunistů v Parlamentu. ‚Vstanou noví bojovníci,‘ znělo v jejich sídle v ulici Politických vězňů

Číst článek

V sobotu Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO.

„A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla. Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru. Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek,“ uvedl v proslovu, který zaslal ČTK.

Dodal, že rozhádaná strana přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme