Předsedkyní LIDEM je Karolína Peake, strana zvolila celé vedení

Podle očekávání se šéfkou strany LIDEM stala na jejím brněnském ustanovujícím sněmu Karolína Peake. Kladným hlasem ji podpořilo 68 delegátů, dva hlasy pak byly neplatné. První místopředsedkyní bude olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. Sněm zvolil i další tři místopředsedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake | Foto: ČTK

Karolína Peake krátce po zvolení definovala, o co nyní bude jí vedená politická strana usilovat.

„Naším cílem je vytvářet takový stát, který netvoří překážky, ale svobodné prostředí pro lidi, kteří se v tomto státě chtějí svobodně rozvíjet,“ řekla Karolína Peake. Místo své strany vidí přibližně třetinu délky od pravice, dvě třetiny od levice, přesně podle pověstného zlatého řezu. „V politice to pro mě znamená dbát o ty, kdo potřebují, ale stavět na těch, kdo vytvářejí,“ dodala Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ustanovujícím sněmu strany LIDEM informovala redaktorka Věra Masopustová

Stranu LIDEM teď čeká podle její předsedkyně práce v krajích, kde chce vybudovat další stranickou strukturu, a také - jak v Brně často zaznělo - příprava na kampaň do předčasných sněmovních voleb.

Sněm volil také další stranické funkcionáře. O post místopředsedy se ucházeli poslankyně Dagmar Navrátilová, poslanec Viktor Paggio, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský či Jiří Neumann.

Delegáti nakonec zvolili Navrátilovou. Ta chce podle svých slov dělat "férovou" politiku postavenou na zpětné vazbě od členů strany i voličů.

"Základem jsou naši lidé, naši členové, s nimiž je myslím potřeba každodenní diskuse. Protože často se stává právě těm, kteří jsou ve straně na špici, že se dostávají do jakési izolace, dělají nějakou politiku a už se příliš nezabývají zpětnou vazbou. A ta je podle mě velmi důležitá," řekla Navrátilová.

Strana se chce zaměřit na regiony

Na posty řadových místopředsedů vybral sněm poslance Jiřího Rusnoka a Viktora Paggia. Třetím místopředsedou je Jiří Neumann z Karlových Varů. Ten popsal, co nové vedení čeká v nejbližší době.

„Chceme vytvořit pevnou členskou základnu, která bude spočívat na pestré mozaice lidí představujících odborníky a lidi s kreditem. Svoji činnost chceme soustředit také do práce regionů, protože bez pevné základny v regionech nebude naše činnost příliš úspěšná,“ řekl Neumann.

Platforma LIDEM vznikla v dubnu roku 2012 po odchodu Karolíny Peake z poslaneckého klubu Věcí veřejných. Důvodem odchodu byl nesouhlas s dalším směřování strany i s ultimáty, která dávaly Věci veřejné svým koaličním partnerům. Strana LIDEM pak nahradila ve vládě Věci veřejné, které odešly do opozice.

ČRo 1 - Radiožurnál, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme