Předsednictví Česka, Švédska a Francie má charakterizovat reforma

Česko naplno rozjelo přípravy na předsednictví Evropské unie. To čeká Prahu v první polovině roku 2009. Společnou agendu pro předsedání sedmadvacítce dnes v Praze začali připravovat zástupci české vlády s Francií a Švédskem, tedy se státy, které budou v této funkci před námi a po nás. Hlavním heslem těchto tří zemí má být reforma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Jako reformní se popisují všechny tři současné vlády - česká, francouzská i švédská. V roce a půl, kdy budou Evropské unii předsedat, se také značně promění evropské instituce podle nové základní smlouvy, pokud tedy projde a začne platit.

Evropa musí také zvýšit svoji globální konkurenceschopnost. To jsou základní podoby reforem, na kterých se český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra shodl se švédskou ministryní pro švédské záležitosti Cecilií Malmströmovou a francouzským protějškem Jeanem-Pierrem Jouyetem.

Přiznal, že existují i sporné body, odmítl je ale konkrétně vyjmenovat. "Zahajujeme práci na něčem společném a o této otázce má cenu mluvit, až přineseme společný program," uvedl Vondra. Samotné Česko chce například při svém předsednictví prosazovat heslo Evropa bez Bariér. Právě Francie se ale volnému přílivu pracovníků z východu spíš brání.

Martin Hromádka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme