Senátor Bek: Prohlášením, že to pořídíme za pár drobných, jsme si předsednictví v EU zkomplikovali

Přestože vláda dodatečně schválila navýšení rozpočtu na předsednictví Evropské komise o celých 200 milionů, přichází se změnou financování příliš pozdě, tvrdí předseda senátního Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (nestraník v klubu STAN) a bývalý rektor Masarykovy univerzity. Je totiž přesvědčen, že příležitost zapojit dostatečné množství těch nejlepších diplomatů, už byla promeškána.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Vláda přichází se změnou financování příliš pozdě, tvrdí senátor Mikuláš Bek. | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Od profesionálů zaznívá obava, že v důsledku „podseknutého“ rozpočtu na předsednictví nebudeme mít na každou z agend dostatek kvalitních lidí, tlumočí senátor. „Já tuto obavu považuji za oprávněnou,“ říká Bek v Interview Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanfarónským prohlášením, že to pořídíme za pár drobných, jsme si předsednictví v EU zkomplikovali

Zcela chybná je podle něj takzvaná převrácená forma salámové metody, kdy se peníze přidávají po částech a poslední chvíli.

Zatímco před rokem by bylo ještě dost času k  tomu, aby si vláda najala kvalitní seniorní diplomaty a vyjednavače, teď je šance zaměstnat nejlepší profesionály podstatně nižší.

„Zbytečně jsme si situaci komplikovali fanfarónským prohlášením, že to pořídíme za pár drobných,“ glosuje Mikuláš Bek. Přidává upozornění, podle kterého dobře zvládnuté předsednictví vytváří další příležitosti a posilují vyjednávací pozice země v rámci Evropské unie. Funguje to ale i naopak. 

Právě proto je důležité, abychom pro předsednictví angažovali kompetentní, jazykově vybavené a zkušené lidi se sociálním kapitálem v EU, apeluje senátor.

Fit for 55

Českou republiku přitom při předsedání evropské sedmadvacítce čeká důležitý úkol – dojednat konečné znění legislativního balíčku „Fit for 55“, který bezpochyby zásadně ovlivní budoucí životy všech unijních občanů.

„Budeme muset dojednat finální kompromis, tedy jen nejen hájit svou pozici, ale najít takovou, která bude pro všechny přijatelná,“ vysvětluje Mikuláš Bek největší výzvu, která české diplomaty čeká.

Předseda senátního Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Bek se domnívá, že Česko dnes v Unii patří spíš mezi potížisty. „Vládní pozice k nejrůznější legislativě je často velmi skeptická. Málokdy přitom dávají na stůl nějaká alternativní řešení,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Jana Bumby s Mikulášem Bekem.

Jan Bumba, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme