‚Mohla by utrpět prestiž republiky.‘ Kvůli šetření na předsednictví je v ohrožení i pořádání konferencí

  • V rámci šetření na předsednictví Česka v EU musela ministerstva vyškrtat i některé reprezentativní akce a odborné konference, které původně plánovala uspořádat. Vyplývá to z připomínek k vládnímu materiálu, které redakce iROZHLAS.cz prostudovala.
  • Minulé pondělí, kdy vláda materiál i rozpočet na významnou evropskou událost schválila, se většině ministrů podařilo požadované akce na seznam opět protlačit. Stále ale není jasné, zda na uspořádání všech konferencí, výborů a setkání budou finance.
  • Peníze navíc totiž ministerstva vesměs nedostala a jejich zástupci tak připouští, že i když jsou akce na seznamu, rezervy v rozpočtu na jejich uspořádání mít nebudou. „Schválený materiál nezajišťuje resortům na pořádání jejich akcí žádné finanční prostředky,“ uvedl třeba resort vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nesouhlasíme s vyřazením cesty Politického a bezpečnostního výboru do předsednické země ze seznamu. Jde o zásadní připomínku,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. „Pokud jde o indikativní seznam zasedání v rámci CZ PRES 2022, nebyly do tohoto materiálu zahrnuty všechny akce, které ministerstvo požadovalo,“ napsali zástupci ministerstva zemědělství. „Ministerstvo školství předkládalo kompromisní návrh uspořádat celkem čtyři tzv. flagship konference pro agendu výzkumu a vývoje. V předloženém materiálu není žádná z těchto konferencí reflektována,“ stěžoval si zase resort školství.

Babiš chce zvládnout předsednictví s 200 lidmi, ačkoli úřady požadovaly 600. Metodiku výpočtu nemá

Číst článek

Veškeré výtky ministerských úředníků vyplývají z připomínek, které sepsali k vládnímu návrhu k předsednictví Česka v EU a které prostudovala redakce iROZHLAS.cz. Ta z nich už dříve zjistila, že jednotlivé resorty si stěžují především na podfinancování tohoto náročného ale prestižního úkolu i nedostatečné personální pokrytí. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce totiž na předsednictví šetřit.

Nedílnou součástí předsednictví je přitom i uspořádání řady odborných konferencí, zasedání, neformálních setkání a výborů. V roce 2022, kdy má Česko unii předsedat, by jich mělo proběhnout přes 200.

Obavy o prestiž

Přístup k plánování akcí ministerstva financí a Úřadu vlády, které materiál připravovaly, v připomínkách kritizoval dokonce i jeden z vládních odborů. „Zvolený přístup, kdy na seznam akcí byly zařazeny pouze akce konané za každého předsednictví, neumožňuje reflektovat priority ČR dlouhodobě prosazované na úrovni EU,“ napsal odbor kompatibility.

„V rámci předsednictví lze tak očekávat jak organizační problémy v rámci pořádaných akcí v důsledku nedostatku financí, což může mít negativní vliv na prezentaci a prestiž ČR, tak i podfinancování stávajících zaměstnanců.“

připomínky ministerstva zahraničí

Podle zástupců některých ministerstev by totiž tím, že Česko některé akce neuspořádá, mohla utrpět prestiž republiky v Bruselu. „Ministerstvo kultury se samozřejmě bude snažit o udržení prestižní úrovně předsednictví i s omezením rozpočtu, proto se zaměřilo na jednoznačně odborné doprovodné akce, jejichž problematika nejvíce rezonuje v kompetenčních oblastech resortu kultury na evropské úrovni,“ uvedla třeba mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová.

„Nekonání standardně organizovaných akcí může ohrozit řádné projednávání aktuální agendy EU a zejména výrazně zkomplikovat a ohrozit prosazování programu a priorit předsednictví. V některých případech to může znamenat i velkou újmu na pověsti dotčené předsednické země, neboť se konání daných akcí automaticky očekává,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler.

„Pokud chceme šetřit za každou cenu, budeme schopni po organizační stránce předsednictví absolvovat, ale nebude pro nás mít žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl k tomu pro iROZHLAS.cz sám ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který patří k nejhlasitějším kritikům rozpočtu na předsednictví.

Polský premiér Mateusz Morawiecki, rakouský kancléř Sebastian Kurz a český premiér Andreje Babiš z hnutí ANO na jednání v Bruselu | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Právě jeho resort si v připomínkách stěžoval, že ze seznamu akcí nevyplývá, zda se počítá se Summitem k východnímu partnerství. Ten Petříček označil za prioritu. „A to vzhledem k tomu, že tento projekt vznikl během minulého českého předsednictví v Praze a že ČR dlouhodobě podporuje vazby EU na sousední země na východě,“ vysvětlil.

Dlouhý seznam akcí, které na seznamu chyběly, sepsali v připomínkách úředníci ministerstva vnitra. V soupisu původně chyběla třeba Konference k IT systémům v oblasti ochrany hranic, Zasedání bezpečnostního výboru správní rady Europolu nebo Setkání expertů na terorismus. Ministerstvo dopravy zase vyčítalo, že se nepočítá s uspořádáním neformální Rady ministrů dopravy. Na seznamu chyběla také Konference ke kulturnímu dědictví nebo Konference na téma „activeaging“, které mělo v plánu uspořádat ministerstvo kultury. Ministerstvo zdravotnictví v připomínkách uvedlo, že kvůli financím musí být vyškrtnuto devět neformálních setkání.

Málo peněz

Minulé pondělí materiál odsouhlasila vláda to bez větších změn – plánovaný rozpočet se nezvýšil. Ministrům se ale nakonec podařilo seznam plánovaných akcí rozšířit o téměř všechny požadované konference. Z jakých peněz budou akce financované a jestli budou v rozpočtu prostředky na jejich uspořádání, ale není pořád jasné.

Než šetřit, raději přenechat Francii. Babišův úsporný rozpočet na předsednictví strhaly i resorty hnutí ANO

Číst článek

Podle mluvčího zemědělství Vojtěcha Bílého bude akce platit Úřad vlády jako centrální koordinátor. S financováním nevidí problém ani mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček, protože vláda podle něj schválila navýšení některých rozpočtových kapitol. „Tabulka akcí, kterou zmiňujete, byla projednávána ve Výboru pro EU jako indikativní seznam plánovaných resortních aktivit v příslušných resortních agendách. Bude tedy záležet především na každém ministerstvu, které konkrétní akce bude daný resort připravovat pro období předsednictví,“ připustil.

Že nebude možné uspořádat všechny akce, přiznává i mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová, i když je podle ní vše v jednání. „Vzhledem ke schválenému rozpočtu je předčasné komentovat dílčí akce. Je zřejmé, že akce na nižší úrovni nebude možno uspořádat, zároveň je potřeba podotknout, že některé akce nejsou povinné. V rámci ministerstva zahraničí nyní probíhá práce na definování priorit českého předsednictví. Rozsah bude přizpůsoben schválenému rozpočtu,“ uvedla.

Sám ministr Petříček pořád nevidí otázku financí jako konečnou, a to i když se vláda na navýšení financí nedohodla. „Nikde není psáno, že se v budoucnu situace nevyvine jinak. Jak říkám, děláme vše, co za stávající situace můžeme,“ dodal.

Obavy má ale třeba resort vnitra. „Dle vládou schváleného materiálu budou při pořádání předsednických akcí hrazeny ze všeobecné pokladní správy pouze omezené centrálně zajišťované služby, ostatní náklady mají být hrazeny jednotlivými resorty v rámci jejich rozpočtových kapitol, které však kvůli tomu nemají být nijak navýšeny a nemají na to ani žádné volné rezervy,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler.

Stejně hovoří i mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. „Obdobné akce by měly být podle ministerstva financí a Úřadu vlády hrazeny z vlastních prostředků. Ministerstvo školství však takovými rezervami nedisponuje,“ napsala redakci. Resortu školství se navíc na rozdíl od ostatních ministerstev ani nepodařilo konference, které chtělo uspořádat, na zmíněný seznam dostat.

„Na minulém jednání vlády, na němž byl projednáván a následně schválen tento materiál, nebyly připomínky ministerstva školství reflektovány. Výzkumná politika je klíčová pro konkurenceschopnost České republiky i pro naplňování inovační strategie a také máme v této oblasti co nabídnout,“ vysvětlila s tím, že doufají, že se ještě podaří vyjednat změnu.

Financování předsednictví

Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál systématicky sledují přípravu Česka na předsednictví v Radě EU.

  • V červenci Radiožurnál informoval, že Babiš chce na předsednictví výrazně šetřit, uvolnit totiž hodlal jen asi 1,2 miliardy korun. To je přitom výrazně méně, než na kolik předsednictví vyšlo jiné země. Článek si můžete přečíst ZDE. K tématu si také můžete poslechnout podcast Vinohradská 12 s bruselským zpravodajem Viktorem Daňkem.
  • Z vládního materiálu server iROZHLAS.cz také zjistil, že jednotlivá ministerstva původně žádala na zajištění předsednictví zhruba 600 lidí, ministerstvo financí spolu s úřadem vlády je ale s ohledem na rozpočet seškrtalo jen na 200. Jak k výslednému číslu úředníci dospěli ale není jasné. Metodika neexistuje. Více k tématu ZDE.
  • Redakce také prostudovala neveřejné připomínky k materiálu. Z nich vyplývá, že plánovaný rozpočet zkritizovaly téměř všechny resorty, a to i ty vedené ministry za hnutí ANO. Veřejně ale řada z nich kritiku nepřipustila. Třeba ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úředníci v připomínkách dokonce napsali, že by Česko mělo zvážit přenechání předsednictví jiné zemi, pokud hodlá takto výrazně šetřit. Přečíst si tom můžete ZDE.
  • Ministerstvo vnitra vedle kritiky personálního zajištění v připomínkách také vyjádřilo obavu, že nebude dost peněz na zajištění bezpečnosti předsednictví. Resort žádal přes půl miliardy, premiér ale počítá jen s 370 miliony. Už v roce 2009 byly náklady na bezpečnost vyšší. V té době se přitom tolik neřešila kyberbezpečnost, ani vysoké riziko terorismu, napsali zástupci vnitra v připomínkách. 

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme