Předsednictvo a poslanci ČSSD neschválili dohodu o nové vládě

Předsednictvo ČSSD neschválilo dnešní noční dohodu tří stran. Pro přijetí dokumentu bylo pět členů vedení sociální demokracie z celkem dvaceti pěti. Čtyři se hlasování zdrželi. Předsednictvo chce, aby ČSSD dojednala vládu bez politických špiček. Stejné stanovisko zaujal i poslanecký klub sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gross, Kohout, Sobotka

Gross, Kohout, Sobotka | Foto: Marta Myšková

Podle účastníků jednání vyjednavači nesplnili předem dané úkoly: "Nejde o proevropskou vládu bez stranických špiček," řekl například poslanec ČSSD Ladislav Skopal. Ve vládě by neměli být ani předsedové ani místopředsedové stran. Někteří sociální demokraté se nemohli smířit s tím, že by v nové vládě měli zůstat lidovečtí místopředsedové Milan Šimonovský a Libor Ambrozek.

Předseda současné vlády a ČSSD Stanislav Gross na jednání předsednictva prosazoval, aby dohoda nebyla přijata. Gross po zasedání poslaneckého klubu ostře vystoupil proti KDU-ČSL. Uvedl, že už v noci říkal, že nejde o definitivní dohodu, a že vše musí schválit vedení strany.

Předseda dolní parlamentní komory Lubomír Zaorálek míní, že ČSSD má jít na dnešní večerní jednání s KDU-ČSL a US-DeU s původním návrhem proevropské vlády bez politických špiček. To ale odmítá celostátní výbor KDU-ČSL, který noční dohodu naopak přijal a lidovci tvrdí, že ji mají všichni partneři naplnit.

Šéf křesťanských demokratů Miroslava Kalousek prohlásil: "Vyzývám Českou stranu sociálně demokratickou, aby spolu s námi a Unií svobody na základě této dohody vytvořila většinovou nekomunistickou proevropskou vládu. My tu dohodu pokládáme za platnou a jsme připraveni okamžitě ji začít plnit."

Křesťanští demokraté se socialisty dnes večer jednat nechtějí. Na schůzku od 21:00 přišel jen místopředseda lidovců Jan Kasal s poselstvím, že lidovci noční dohodu schválili. Podle informací Radiožurnálu ale na schůzku nepřijel Michal Kraus, šéf poslaneckého klubu ČSSD. Údajně řádně nehájil Grossovu pozici.

Místopředsedu ODS Petra Nečase takový obrat nepřekvapil s ohledem na to, že sociální demokraté při vyjednávání ustoupili většině požadavků KDU-ČSL. Místopředseda KSČM Vojtěch Filip zase upozornil, že Gross nesprávně odhadl reakci vlastní strany. Podle Filipa chce KDU-ČSL koalici rozbít, a proto neustále zvyšuje své požadavky. Filip fvrdí, že se na tom lidovci dohodli s ODS.

Milada Richterová, Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme