Předsednictvo ČSSD se poradí, jak hlasovat o Grossovi

Grossova omluva a způsob hlasování o osobě premiéra, především o tom bude dnes odpoledne diskutovat v Lidovém domě předsednictvo sociální demokracie. Úřadující šéf ČSSD a premiér Stanislav Gross chce zítra předstoupit před delegáty Ústředního výkonného výboru strany, kteří rozhodnou, zda má dál zůstat předsedou vlády. Již ve středu Gross řekl, že pokud mu vedení ČSSD nedá jasný mandát, rezignuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Předsednictvo ČSSD dnes rozhodne, zda bude hlasování o setrvání Grosse v čele kabinetu do konce volebního období tajné nebo veřejné. Názory na to však nejsou jednotné. Sociální demokraté nicméně nepochybují o tom, že ho zřetelná většina členů výboru podpoří i při tajném hlasování.

Podpora úřadujícímu šéfovi ale není úplně jednoznačná. Někteří krajští představitelé ČSSD se ozývají s návrhy, aby Gross dál stál v čele kabinetu, ale svoji kandidaturu na předsedu strany by měl stáhnout. Tato varianta se jeví jako pravděpodobná i politoložce Vysoké školy ekonomické Vladimíře Dvořákové.

Je podle ní možné, že se ČSSD v období do sjezdu postupně přikloní k německému modelu a pozice premiéra a šéfa strany rozdělí mezi dvě osoby. "Především sociální demokracie nemůže počítat s tím, že by mohla jít pod vedením Stanislava Grosse do dalších voleb. Tam bude asi velká snaha, aby před volbami nějakým způsobem nebyli spjati přímo s jeho jménem," odhaduje Dvořáková.

Premiér je také připraven omluvit se některé výroky, kterými komentoval skandál kolem nejasných majetkových poměrů své rodiny. Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha zatím není jasné, kdy a jakou formou tak Gross učiní. Pravděpodobně se tak ale stane zítra na zasedání ÚVV. "Forma zatím není jednoznačná a zřejmě to bude záležet na rozhodnutí pana předsedy Grosse," podotkl Škromach.

Už včera během návštěvy Kopřivnice Gross poprvé připustil, že se mohl svým vystupováním někoho dotknout. Prý si uvědomuje, že v záležitostech týkajících se jeho i manželky udělal řadu chyb. Zároveň oznámil, že jeho manželka podnikání ukončí. Škromach po včerejší koaliční schůzce prohlásil, že ČSSD považuje aféru kolem Grossových majetkových poměru za uzavřenou.

Křesťanští demokraté po společném jednání koaličních lídrů oznámili, že nebudou do velikonočního sjezdu ČSSD, kde si strana vybere nového předsedu, naléhat na Grossovu rezignaci. Toto rozhodnutí a dosavadní postup předsednictva ve čtvrtek večer jednomyslně schválil i celostátní výbor KDU-ČSL. V koalici tak zavládlo dočasné příměří.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že jeho strana respektuje rozhodnutí ČSSD řešit pochybení předsedy vlády vnitrostranickými mechanismy. "Znamená to, že sociální demokracie má prostor ve své předsjezdové diskusi a my se těšíme na to, že usedneme k jednacímu stolu s těmi, kdo budou mít čerstvý mandát od sjezdu sociální demokracie," uvedl Kalousek.

Nejsilnější opoziční strana, ODS, počká zřejmě s vyslovením nedůvěry vládě až do sjezdu sociální demokracie. Pokud ČSSD potvrdí ve funkci premiéra Grosse, občanští demokraté předpokládají, že lidovci koaliční svazek opustí. Omluvy a vysvětlení, kterými se Gross pokouší v posledních dnech situaci uklidnit, nejsou pro ODS dostačující.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme