Předsednictvo LIDEM vyzvalo své ministry k podání demise

Vedení strany LIDEM doporučilo v reakci na odvolání Karolíny Peake z čela ministerstva obrany svým ministrům, aby podali demisi. Z vlády by měli odejít k 10. lednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně strany LIDEM a odvolaná ministryně obrany Karolína Peake | Foto: ČTK

Premiér Petr Nečas odvolání Karolíny Peake z postu ministryně obrany zdůvodnil ztrátou důvěry. Jak řekla Peake Českému rozhlasu, strana LIDEM se cítí postupem předsedy vlády podvedena.

„Premiér zřejmě uzavřel za našimi zády dohody, které se týkaly personálního obsazení na ministerstvu obrany, nicméně nikoho z nás o to neinformoval. A cílem zřejmě nebylo klidné vládnutí, cílem byla loutková ministryně a koalice naoko,“ řekla Peake novinářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strana LIDEM se cítí premiérovým krokem podvedena, uvedla Karolína Peake.

Předsednictvo LIDEM vyzvalo své ministry, aby podali demise a z vlády odešli: „Předpokládám, že je to odchod do opozice. Naši ministři dostali jasný úkol ze strany předsednictva strany z vlády odejít k 10. lednu," oznámila Peake.

Peake ztratila jako ministryně obrany mou důvěru, řekl Nečas. LIDEM ve vládě ale chce

Číst článek

"Jsou před námi vánoční svátky, považujeme za rozumné demisi dávat k začátku ledna a ne přímo ke dni novoročního projevu prezidenta republiky, ale s tímto jasným datem – 10. ledna.“

Prezident Václav Klaus jmenoval Karolínu Peake ministryní obrany 12. prosince. V čele obrany tehdy vystřídala Alexandra Vondru z ODS. „Chci zdůraznit, že pozice ministra obrany je manažersko-politickou pozicí a že nepochybuji o tom, že paní Karolína Peake tuto pozici zvládne,“ řekl tehdy Nečas. Na jeho návrh dnes prezident republiky Peake z tohoto postu odvolal.

„Slyšela jsem, že po svém odvolání z pozice ministryně obrany jsem stále ještě místopředsedkyní vlády. Musím konstatovat, že předsednictvo strany LIDEM vyzvalo své ministry, aby k 10. lednu podali demisi a z vlády odešli,“ zopakovala Karolína Peake.

Karolína Peake skončila na postu ministryně obrany po pouhých osmi dnech. Na návrh premiéra Petra Nečase ji téměř okamžitě odvolal prezident Václav Klaus. Peake, která zůstává vicepremiérkou, se před tím s předsedou vlády dopoledne sešla, aby hájila provedené personální změny. Pravě ty byly na počátku neshody.

Nečas řekl, že se na ministerstvu za jeho zády chystala personální zemětřesení. Karolína Peak ovšem odmítla, že by resort obrany destabilizovala a že by její personální kroky - především odvolání náměstka Vlastimila Picka - byly nekompetentní.

Odvolání Peake může způsobit pád vlády. Strana LIDEM zvažuje vypovězení koaliční smlouvy

Číst článek

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme