Předsednictvo sociální demokracie Grossovi věří - unionisté na schůzku nepřijdou

Vedení ČSSD se dnes na mimořádném podvečerním zasedání radilo, s jakými návrhy a postoji přijde na zítřejší schůzku grémia tří koaličních stran. Koaliční roztržku budou ale zřejmě na schůzce zažehnávat jen sociální demokraté a lidovci. Unionisté nepřijdou, protože podle nich jde o osobní spor Kalousek - Gross. Sociální demokraté se dohodli, že vyzvou lidovce, unionisty a následně i opoziční ODS, aby přehodnotili negativní postoj k institutu majetkových přiznání. Předsednictvo ČSSD zároveň požádá vládu, aby vypracovala návrh nového zákona o střetu zájmů s důrazem právě na majetková přiznání pro širší okruh veřejných činitelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Michal Krumphanzl

Stanovisko lídrů ČSSD související s kauzou kolem bytu premiéra Stanislava Grosse a podnikání jeho manželky formuloval místopředseda nejsilnější vládní strany a šéf jejího poslaneckého klubu Michal Kraus. "Předsednictvo ČSSD vyslovuje plnou podporu Stanislavu Grossovi ve funkci předsedy vlády. Za druhé konstatuje, že stávající koaliční vláda je funkční a úspěšná v plnění úkolů, ke kterým se zavázala ve svém programovém prohlášení."

Mezi šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem a Grossem vznikl v úterý ráno spor, když Kalousek po odletu předsedy vlády do Francie oznámil, že s ním chce mluvit o urovnání jeho majetkových poměrů. Sociální demokraté označili jeho jednání za podraz. Předsednictvo strany dnes vyjádříilo Grossovi jako premiérovi podporu a shodlo se také, že postup Kalouska ohrožuje věrohodnost vládní koalice. Zástupci jejích tří stran se sejdou v sobotu ráno.

Zástupci Unie svobody-DEU se prý ale koaliční schůzky nezúčastní. Jak Radiožurnálu řekl Petr Dimun, mluvčí ministra spravedlnosti Pavla Němce, který je zároveň šéfem unionistů, Unie vnímá události posledních dnů jako osobní spor Miroslava Kalouska se Stanislavem Grossem. "A do tohoto sporu už nemůže vnést nic nového. Na druhou stranu Unie svobody vyzývá k tomu, aby jak koaliční politici, tak politici opoziční vyjádřili svoji podporu k návrhu zákona o střetu zájmu, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti na konci loňského roku k diskuzi do vlády."

Lidovci a sociální demokraté se přes neúčast unionistů ráno sejdou. "KDU má za to, že ta věc patří do věcné roviny, proto je třeba vrátit se k oné ideji jednat mezi grémii koaličních stran," říká Kalousek.

Stanislav Gross také odmítl, že by za některými jeho výroky a sliby, které pronesl v posledních dnech, stáli křesťanští demokraté. Gross řekl, že si nechá zvýšit hypotéky na svůj luxusní byt na pražském Barrandově a jeho manželka Šárka převede svojí firmu pod právnickou kancelář a bude se věnovat charitě. "Jestli si někdo myslí, že úpravu mých majetkových poměrů, dělám kvůli KDU-ČSL tak se šeredně mýlí. Mimochodem o těch změnách, které se týkají podnikání mé manželky, jsme se spolu dohodli někdy před týdnem. A pokud vím, tak v té době nic takového KDU-ČSL nesignalizovalo."

K vyřešení situace kolem premiéra Grosse se vyjádřil také prezident republiky Václav Klaus, který je na oficiální návštěvě Jordánska. Václav Klaus pro Český rozhlas odmítl srovnání s takzvaným Sarajevským atentátem, který byl před lety namířen proti jeho osobě a vedl k rozdělení ODS. "Já spíš považuji za nešťastné, že ta pachuť toho, co tady v posledních týdnech vzniklo, tady zůstane a nebude žádným způsobem překonána a to je určitě pro celou naši zemi škoda."

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme