Předsedou KDU-ČSL se stal Cyril Svoboda

V čele KDU-ČSL stojí Cyril Svoboda. Vybrali si ho delegáti vsetínského sjezdu. Svoboda už lidovce v letech 2001 až 2003 vedl. Za své hlavní úkoly považuje sjednocení strany, ve které panuje rozkol a přivést chce i další voliče. Svoboda v souboji o křeslo šéfa lidovců porazil Jana Březinu, Michaelu Šojdrovou i dosavadního předsedu Jiřího Čunka. Ten svůj neúspěch přičítá obavě svých spolustraníků ze zájmu médií, kvůli údajné korupční aféře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Delegáti sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně zvolil ve druhém kole první volby předsedou strany Cyrila Svobodu. Získal 157 hlasů, druhý kandidát, europoslanec Jan Březina pak 127 hlasů. Bývalý ministr Svoboda, který stál v čele strany už v letech 2001 až 2003

Cyril Svoboda ocenil práci Jiřího Čunka, který už podle něho nikdy nebude řadovým členem. Bývalý předseda Čunek oznámil, že se nyní necítí na kandidaturu do vedení strany a doporučil Michaelu Šojdrovou. "Je to moje první politická prohra v životě. Z vládních funkcí jsem odcházel ve chvíli, kdy jsem věděl, že toho na vás bylo hodně a že bychom se mohli roztříštit," oslovil po vyhlášení výsledků volby Čunek delegáty sjezdu.

Druhému kolu předcházelo kolo první, v němž při tajném hlasování sjezd nového stranického šéfa nezvolil. Do druhého kola postoupili europoslanec Jan Březina se 112 hlasy a exministr Cyril Svoboda s 91. Dosavadní předseda Jiří Čunek skončil třetí, získal 61 hlas a Michaela Šojdrová odešla z prvního kola se ziskem 33 hlasy.

Podle očekávání byli do prvního kola soutěže o předsedu oficiálně nominováni dosavadní šéf Jiří Čunek, eurospolanec Jan Březina, exministr Cyril Svoboda a místopředsedkyně poslaneckého klubu lidovců Michaela Šojdrová. Nominován byl i bývalý ministr Pavel Svoboda, kandidaturu ale na rozdíl od čtveřice předchozích odmítl.

Statutární zástupkyní nového předsedy Cyrila Svobody se stala Michaela Šojdrová. Ve druhém kole tajné volby, ze kterého odstoupil David Macek, získala 192 hlasů z necelých 250. Šojdrová chce navázat na odkaz bývalého stranického lídra Josefa Luxe. A své zvolení na druhou nejvyšší stranickou funkci pokládá za touhu po změně.

Přečtěte si také:
Lidovci jsou podle Čunka v krizi, na sjezdu vyzval k jednotě
Ve Vsetíně začal sjezd lidovců, hlavní bude volba předsedy

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme