Předsedové akademických senátů u ministra s připomínkami k reformě neuspěli

Předsedové akademických senátů dnes na schůzce s ministrem školství Josefem Dobešem neuspěli. Žádali, aby úřad stáhl věcné záměry zákonů o reformě vysokých škol z vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti i pedagogové se vydali na pochod proti reformě vysokých škol

Studenti i pedagogové se vydali na pochod proti reformě vysokých škol | Zdroj: ČTK

Na půdě ministerstva školství se na půl hodiny sešlo celkem 23 předsedů akademických senátů veřejných vysokých škol, někteří přijeli až z Moravy.

Se svými připomínkami a námitkami neuspěli, ministr Dobeš jim odvětil, že nejde vyhovět všem a že má v předložení reformy podporu koalice.

"Materiál je ve vládě, já jsem měl úkol jako ministr této vlády do nějakého termínu to tam poslat, to je spíš v tuto chvíli na premiéra. Já nemám úkol stahovat a něco rušit z programového prohlášení vlády. Já jsem to tam poslal, zástupci všech tří koaličních stran se na parametrech shodli. Už víc než rok se připravují a jsou pravidelné měsíční dvouměsíční setkání a diskuze. Já se přiznám, že já za ten rok celou dobu jsem nastavený na to diskutovat,“ říká ministr Josef Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé byli ministr školství Josef Dobeš a rektor Masarykovy Univerzity v Brně Mikuláš Bek

Akademiky přišlo podpořit před ministerstvo školství i několik studentů. V návrhu reformy jim vadí údajné omezení akademických svobod a školné. Zástupce demonstrantů a student Karlovy univerzity Richard Cister uznává, že reformy jsou nutné, stačila by ale podle něj pouhá novela:

„Novela, která by stanovila diferenciaci vysokých škol - třeba na univerzitní, badatelské instituce a pak ty vzdělávací. Samozřejmě co je třeba změnit, je financování vysokých škol. Nikoli tak, že se zavede školné, ale tak, že by se vytvořily smlouvy, které by stanovovaly rozpočet vysokých škol přibližně na pět let a nestanovovaly by počet peněz na základě počtu studentů.“

Zítra se s Dobešem mají sejít rektoři vysokých škol. Ti si ale nemyslí, že jednání přinese nějaké změny.

„Na jednání jdeme s očekáváním toho, že se dozvíme, jaký další postup má pan ministr v úmyslu. Já si myslím, že za současné situace by bylo moudré nespěchat s předložením variant, které jsou na stole,“ říká rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Reforma by měla mít většinovou podporu akademiků

Rektor Bek není proti reformě, jen by měla mít podle něj za sebou většinovou podporu i uvnitř akademické obce:

„Naše základní výhrada se týká způsobu, kterým byly věcné záměry zákona předloženy, zejména ten o finanční pomoci studentům. Tam nedošlo k regulérní negociaci s reprezentacemi vysokých škol. Samozřejmě, že o obsahových věcech bude diskuze vždy komplikovaná, a různí aktéři budou mít různý názor na to, zda mají být funkční místa nebo ne, jaká má být podoba akreditačního procesu,“ říká Bek a pokračuje:

„Přestože dojde k předložení nějakého návrhu vládě, tak se domnívám, že by nemělo dojít alespoň k formálním chybám při přípravě návrhů, a to se podle mého názoru stalo.“

Ekonom Daniel Münich, který je členem Národní ekonomické rady vlády a dlouhodobě se oblastí vzdělávání zabývá, si myslí, že názorově jsou si ministerstvo a vysoké školy tak vzdálené, že k žádné dohodě skutečně nedospějí:

„Oni se ani nedohodnout nechtějí. Akademici budou vždy protestovat. Víc nebo míň, ale nikdy nebude naprostý konsenzus v tom, co by mělo být. Těch pokusů bylo už několik a většinou to skončí tím, že nakonec nebudeme nic moc dělat, uděláme pár drobných úprav a zachováme status quo, kterým každý rozumí. Sice to moc nefunguje, žádné zázraky systém negeneruje, až na výjimky, ale dokážeme s tím všichni žít, protože v České republice je panický strach, že cokoli se udělá, dopadne ještě hůř, než je.“

Reformu vysokých škol by vláda měla projednat během několika týdnů. Akademici teď proto připravují podobu protestních a informačních akcí, které by měly začít v posledním únorovém týdnu.

Klára Bílá, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme