Předsedové nejvyšších českých soudů vydali prohlášení k situaci v Polsku. Nemůžeme mlčet, říkají

Pětice nejvyšších představitelů české justice vydala v pátek společné prohlášení k situaci v Polsku. Dochází podle ní totiž k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví i základy fungování právního státu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v čele s předsedou Pavlem Rychetským vyslovuje svůj verdikt | Foto: Tomáš Adamec

„Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu, které umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení, představují útok na samotné základy fungování demokratického právního státu,“ stojí v prohlášení, které v pátek na svých stránkách zveřejnil Nejvyšší správní soud.

Sejm schválil zákon o reorganizaci nejvyššího soudu. Do ulic vyšly desetisíce Poláků

Číst článek

Pod dokumentem je podepsaný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Pětice uvádí, že si je vědomá suverenity polského státu, ale nemůže mlčet ke krokům, které ohrožují její zdroj. Celý text nese i název Nemůžeme mlčet.

Pavel Rychetský kritizoval situaci v polském soudnictví v rozhovoru pro iRozhlas.cz už ve středu. V něm prohlásil, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost podle něj zahájila akci, kterou nelze nazvat jinak než jako globální útok na soudní moc. 

Podle PiS nutnost

Strana Právo a spravedlnost minulý týden v Sejmu a v Senátu prosadila změny týkající se obecných soudů, jmenování soudců a volby a pravomocí Státní soudcovské rady.

Zákonem se v procesu jmenování soudců výrazně posílily pravomoci ministra spravedlnosti. Jeho funkci už navíc vláda PiS sloučila s funkcí generálního prokurátora.

Kořist jménem spravedlnost. Proč Polsko svádí boj o soudnictví a padají nařčení z převratu?

Číst článek

Novela se 139 stranami mění organizační strukturu nejvyššího soudu a obsahuje ustanovení, kterým všechny soudce NS posílá do předčasné penze. Bez ohledu na jejich funkční období. Z 87 soudců budou moci zůstat jen ti, které vybere sám ministr spravedlnosti.

Podle PiS jsou změny polského soudnictví nutné. Předseda strany Jarosław Kaczyński označil soudy za baštu postkomunismu a soudy podle něj neodráží zájmy Poláků.

mos, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme