Předsedové stran vládní koalice projednají další postup při ratifikaci euroústavy

Odmítavé stanovisko většiny francouzských voličů k eurokonstituci dopadl i na české politiky. Zatímco vedení KDU-ČSL navrhuje pozastavit českou informační kampaň k přijetí euroústavy a vyzvou předsedy demokratických stran k poradě o dalším postupu, ODS je pro zastavení všech aktivit spojených s ratifikací tohoto dokumentu, protože je podle ní už neplatný. Premiér svolal na středu jednání koaličních lídrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

KDU-ČSL: Pozastavit eurokampaň, poradit se

Pozastavit českou informační kampaň k přijetí eurokonstituce a počkat až do strategického rozhodnutí Evropské unie - takový je návrh vedení lidovců. Ti také hodlají vyzvat předsedy všech demokratických parlamentních stran za účasti premiéra Jiřího Paroubka a ministra zahraničí Cyrila Svobody, aby společně projednali další vývoj.

"Jsme několik hodin po vyhlášení výsledků francouzského referenda, nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo. V tuto chvíli je čas k pozastavení, k zamyšlení a k jednání, jak pokračovat dál," upozornil Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že do okamžiku strategického rozhodnutí EU, jak dál postupovat v ratifikaci euroústavy a v procesu evropské integrace "by mohlo být nesrozumitelné, že pokračujeme v intenzívní kampani".

Ministr zahraničí a lidovec Cyril Svoboda Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl: "Pro občany České republiky je dobré, když se předsedové politických stran sejdou a zkusí najít společnou pozici. Neznamená to v žádném případě změnu priorit v zahraniční politice z hlediska KDU-ČSL: Evropská unie má pro nás velkou hodnotu."

Premiér svolává jednání koaličních špiček

Ministerský předseda Jiří Paroubek na výzvu lidovců zareagoval a hned na středeční ráno svolal jednání koaličních lídrů, aby s nimi probral další postup. Zároveň ale kritizoval šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska, který se prý znovu dopouští stejné rétoriky jako před několika měsíci:

"Pan předseda Kalousek projevil opět svůj oblíbený způsob politiky ´vrážení dýky do zad svému koaličnímu partnerovi´. Myslím, že by s tím měl přestat," tvrdí Paroubek. Miroslav Kalousek ale tento osobní tón v prohlášení premiéra nechápe.

Paroubek už v pondělí uvedl, že Česká republika bude o přijetí euroústavy dál usilovat, a to buď v referendu, jak vláda dosud doporučovala, nebo hlasováním v parlamentu. Nevyloučil dokonce konání celoevropského referenda. Z dohod lídrů EU podle něj vyplývá, že ratifikační proces ústavní smlouvy se musí konat ve všech 25 členských státech bez ohledu na případná odmítnutí. Podle premiéra proto ODS nemá důvod požadovat předčasné ukončení schvalování.

ODS: Vláda by měla zastavit všechny aktivity související s ratifikací euroústavy

Setkání představitelů demokratických stran navržené lidovci považuje za užitečné předseda ODS Mirek Topolánek. "A to hlavně proto, aby bylo jasné, s jakým mandátem má pan předseda vlády Paroubek odjet na jednání Evropské rady, a jaké stanovisko ČR tam bude prosazovat. Jiné jednání podle mě ztrácí smysl," řekl Topolánek.

Podle ODS Paroubkova vláda odmítá vzít na vědomí skutečnost, že další ratifikace euroústavy ztratila smysl. Její zamítnutí ve francouzském referendu prý způsobilo, že podle platného evropského práva je euroústava neplatná. ODS proto neumožní zbytečnou ratifikaci právně neplatného dokumentu a vyzývá vládu, aby zastavila všechny aktivity, s ratifikací související.

"Vláda musí přestat za euroústavou skrývat svou programovou prázdnotu a musí začít řešit skutečné problémy této země. Desítky milionů na kampaň o euroústavě je nutno využít prospěšnějším způsobem," uvedl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Proti pokračování ratifikace je i prezident republiky

Také podle prezidenta Václava Klause už nemá smysl pokračovat v ratifikaci. Evropská ústava v této verzi je podle hlavy státu minulostí. "Úsměvné pokusy některých evropských politiků se tvářit, jako kdyby to pravda nebyla a výsledky tohoto referenda v druhé největší zemi Evropy bagatelizovat, tak já musím říci, že to je pokus marný a zcela zbytečný."

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme