Předsedové vládních stran se sejdou - možnost usmíření prý existuje

Vládní krizi chtějí aktéři vyřešit do konce týdne. Dnes se sejdou předsedové tří vládních stran. Schůzka se má uskutečnit po zasedání vlády. Lidovci stále trvají na odchodu premiéra - od svého požadavku jsou ochotni ustoupit pouze, pokud by rodina předsedy vlády ukončila podnikání a Gross se omluvil za některé své výroky. Požadavky lidovci zformulovali v Postní dohodě, kterou ale ČSSD odmítá. Strany ale zároveň tvrdí, že možnost usmíření stále existuje. Podle premiéra ale dnešní jednání nebude klíčové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

"Protože by to mělo být jednání pouze předsedů stávajících koaličních politických stran. Schůzku jsem nesvolával já, o tu požádal předseda Unie svobody Pavel Němec, na což má z koaliční smlouvy každý předseda koaliční strany právo, takže jsme tu schůzku zorganizovali."

Ještě do konce týdne se sejdou také grémia vládních stran. Pak se má už prý definitivně rozhodnout, jestli má současná koalice smysl nebo je čas na jiné politické uspořádání.

ČSSD trvá na stanovisku, že se KDU-ČSL musí smířit s Grossem v čele vlády nebo z ní odejít. V poslaneckém klubu sociálních demokratů nyní vítězí názor, podle kterého by mělo vyjednávání s křesťanskými demokraty pokračovat. Šéf poslanců US-DEU Vlastimil Ostrý Radiožurnálu potvrdil, že pro Unii svobody je nejpřijatelnějším řešením současnou koalici zachovat. "Máme za to, že současná vládní koalice plní své programové prohlášení. Koaliční dohoda porušena nebyla a byli bychom rádi, kdyby současná koalice pokračovala ve svém působení."

Křesťanští demokraté stále trvají na svých stanoviscích. Za nejčistší řešení krize považují demisi premiéra.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme