Předsedu ČSSD budou letos v březnu volit delegáti sjezdu

Svého předsedu si sociální demokraté zvolí na sjezdu v březnu. Podle očekávání tak účasníci sobotního sjezdu změnili stanovy strany tak, aby předseda mohl být v budoucnu volený jak přímo tak sjezdem. Ústřední výkonný výbor před každým sjezdem rozhodne, jakou formu volby strana použije.ČSSD také dneškem zahájila kampaň před evropskými volbami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manželé Paroubkovi

manželé Paroubkovi | Zdroj: ČTK

Volby do Evropského parlamentu chtějí sociální demokraté pojmout jako druhé kolo referenda o vládě Mirka Topolánka. Šéf nejsilnější opoziční strany - ČSSD - Jiří Paroubek to řekl delegátům sjezdu v pažských Holešovicích. Paroubek také představil plán sociální demokracie na řešení dopadů finanční krize.

Ten spočívá ve větší finanční podpoře nezaměstnaných, sociálně slabých a penzistů. Naopak lidem s vyššími příjmy chce zvýšit daň. Pro cizince mimo Evropskou unii by také mělo být těžší získat v Česku práci. Některé z návrhů na řešení krize chce Paroubek představit jako návrhy zákonů ve sněmovně.

Jeho strana by chtěla například snížit devítiprocentní sazbu DPH na šest procent, zvýšit příspěvky na bydlení pro sociálně slabé lidi a prodloužit podporu v nezaměstnanosti o měsíc, penzisté by měli dostat od státu jednorázový příspěvek. Jiří Paroubek ale neřekl, kde přesně by na to chtěl vzít peníze.

Přímá volba předsedy zrušena

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek a Michal Hašek | Foto: ČTK

Sjezd také zrušil přímou volbu předsedy. V tuto chvíli podle některých straníků totiž není potřeba, částečně i proto, že kandidát na nejvyšší stranický post je jen jeden - Jiří Paroubek. Přímá volba ale byla před dvěma lety hlavním bodem modernizace strany.

Do budoucna by ale Jiří Paroubek přímou volbu podporoval. Členové strany by podle něj měli mít na výběr, jakým způsobem se bude předseda volit. Přímo by nicméně měli být podle Paroubka současně voleni i šéfové krajských a okresních organizací. Místopředsedy by naopak měl i nadále volit sjezd.

Milan Kopp, Václava Vařeková, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme