Představitelé Česka odmítají evropské kvóty pro přidělování uprchlíků

Přijímání uprchlíků do Česka by mělo být dobrovolné a neměly by ho určovat kvóty Evropské unie. Při pravidelné schůzce o zahraniční politice se na tom na Pražském hradě shodli prezident s premiérem a šéfem české diplomacie. Stejně tak by se podle nich nemělo omezovat fungování českých ambasád v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

„Souhlasíme s principem, že Česká republika nese odpovědnost za uprchlíky a musí to být její rozhodnutí, koho do země pustí. Musíme v tom mít zásadní slovo,“ prohlásil po schůzce šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Nelze prostě připustit, aby to byl závazek, který bychom odněkud získávali, museli pravidelně každý rok plnit a přitom neměli dostatečný vliv na rozhodování o tom, jaké jsou naše kapacity.“

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) volal po tom, aby diplomacie kvůli možným úsporám revidovala velvyslanectví a obchodní zastoupení v cizině.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v současném světě není možné zahraniční zastoupení státu omezovat:

„Shodli jsme se také na tom, že abychom mohli podpořit naše podnikatele, je velmi důležité, abychom udrželi síť ambasád a aby ty ambasády byly kvalifikovaně obsazeny. To znamená, aby tam byli lidé, kteří jsou schopni podporovat český export a diplomacii.“

Prezident Zeman odmítl evropské kvóty pro přijímání migrantů

Číst článek

O vyslání české polní nemocnice do Jordánska se bude dál jednat. Prezident Miloš Zeman považuje pomoc syrským uprchlíkům v oblasti jejich původu za účinnou, podle Sobotky se na tom ale zatím neshodují.

Během července by se měl prezident a ministr obrany sejít a prodiskutovat technické podmínky, které se týkají tohoto problému.

„Jsou na to různé názory. Já osobně se domnívám, že bychom mohli najít i nějaké efektivnější formy podpory v oblasti zdravotnictví,“ tvrdí Sobotka.

Podle něj je vyslání vojenské polní nemocnice jenom rozsáhlá logistická operace, která s sebou nese velké náklady.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme