Představitelé ČSSD a ODS jednají o opoziční smlouvě
O plnění takzvaného tolerančního patentu jednají představitelé ODS a ČSSD. Někteří sociální i občanští demokraté se domnívají, že kdyby byla opoziční smlouva ukončena rok před koncem volebního období, nic dramatického by se nestalo.
Protože některé krajské organizace stran smysl dalšího setrvávání v tomto smluvním svazku zpochybnily, očekává se diskuse o dalším osudu tohoto dokumentu. Místopředseda sociálních demokratů Stanislav Gross však výrazný zvrat neočekává.
Šéf pražské ODS Jan Bürgermeister je toho názoru, že i v takovém případě by menšinová vláda mohla korektně dokončit volební období. Kabinet totiž prosadil řadu zákonů pomocí hlasů jiných politických stran než ODS, ke kterým ho nevázaly žádné písemné smlouvy. Problém by mohl vzniknout snad u schvalování státního rozpočtu.
Pokud by byla ukončena platnost opoziční smlouvy, není jisté, zda by vládě nebyla vyslovena nedůvěra. Proto se místopředsedkyně ČSSD Jitka Kupčová domnívá, že na ukončení opoziční smlouvy je ještě brzy. Připomněla, že před vládním kabinetem je ještě dlouhá doba volebního období a vláda by měla mít šanci plnit své programové prohlášení. Podle Kupčové teď není vhodná doba pro vypovězení opoziční smlouvy ze strany ČSSD.
Občanští demokraté dávají jednoznačně najevo, že ČSSD neplní základní smluvní body. Předseda ODS a poslanecké sněmovny Václav Klaus na dnešním jednání očekává iniciativu především ze stran sociálních demokratů. Jak připomíná, roste státní dluh, tedy deficit všech veřejných rozpočtů v součtu. ODS mrzí, že nebyl zastaven růst mandatorních výdajů.
Dnešní jednání ODS a ČSSD o osudu opoziční smlouvy je podle šéfa Unie svobody Karla Kühnla pouze taktickým předvolebním manévrem. Obě strany, jak řekl Kühnl, se tak snaží vyvléci se ze zodpovědnosti, kterou na sebe uzavřením dohody vzaly.